01 Септември 2024неделя09:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Газът по-скъп с 14% през месец май

Правителството договаряло синьо гориво с 4 пъти по-ниски цени

/ брой: 92

автор:Дума

visibility 157

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди със задна дата цена на природния газ за май, която ще е 162,17 лв./МВтч без данъци и такси. Това ще е ръст от около 14% спрямо априлската тарифа и над два пъти повече от внесеното още в началото на април заявление на "Булгаргаз" за увеличение с 6 процента, преди спирането на руските доставки.
В края на април "Газпром" спря едностранно доставките за България след отказа й да плаща за суровината в рубли. Аргументът на "Булгаргаз" да откаже превалутиране на плащаните долари в рубли е, че не е ясен курсът на конвертирането и как това ще се отрази върху крайната цена на руския газ. Това наложи заместване на руските количества с алтернативни доставки от Гърция, което води до оскъпяването.
През април цената на газа беше 142,59 лв./МВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), а заявлението на "Булгаргаз" за май, но с данните към 7 април бе за 150,11 лв./МВтч. Оттогава обаче и цените на европейските газови борси се увеличиха.
От Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) посочват, че заради приключилия отоплителен сезон изменението на цената ще има минимално отражение върху сметките на битовите потребители.
Енергийният регулатор също така заявява, че за юни прогнозата е цената да е около 140 лв./МВтч, което е под досегашните нива.
За юни се очаква да пристигне американски втечнен газ, който бе договорен преди дни по време на посещение на премиера Кирил Петков в САЩ.
"За първи път България ще бъде 100% енергийно независима по отношение на доставките на природен газ от Русия. Дори и в тази извънредна ситуация "Булгаргаз" осигурява необходимите количества за всички потребители и няма да има ограничаване на консумацията", твърди  председателят на КЕВР Станислав Тодоров.
България се нуждае от от 12 до 20 танкера газ на година.
"Освен договорените два танкера с американски втечнен газ на по-ниски цени от тези на "Газпром", са в ход преговори за средносрочна и дългосрочна доставка на газ, които вероятно ще са на цени 3-4 пъти по-ниски от последно договорените с "Газпром", заяви началникът на политическия кабинет на министър-председателя Кирил Петков Лена Бориславова пред БНТ. "Допълнително се обследват варианти за доставка на газ от Туркменистан и Египет", допълни тя.
Бориславова смята, че премиерът Кирил Петков е договорил получаването на пълните количества азерски газ дори в случай, че връзката с Гърция не бъде изградена в срок. Това, според нея, опровергава твърденията на предишните управляващи и на предишното ръководство на "Булгаргаз", че е невъзможно да получим пълните количества без интерконектора.
"Азерският газ по този договор, от който много услужливо предишното правителство се е отказало, е на стойност 25-26 евро. Докато в момента цената в Европа е около 90 евро. Така че може да видите за каква разлика става въпрос чрез подписването на анексите, чрез които са се отказвали от доставки на азерски газ", коментира Бориславова.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ