29 Април 2026сряда14:49 ч.

Гърция със спешни мерки: 2000 евро за новородено

автор:Дума

visibility 2617

2000 евро за всяко новородено дете, защита от уволнение до 24 месеца след раждане на дете, въвеждане на анонимно раждане с цел намаляване броя на изоставените бебета. Това са само част от спешните мерки, планирани от гърцкото правителство за борба с демографския проблеми заздравяване на семейството, пишат местните медии.
Общо 14 мерки е подготвило Министерството на труда в Гърция. Сред тях са еднократна помощ от 2000 евро за новородено след 1 януари 2020 година. Това ще струва около 180 милиона евро на бюджета и ще засегне около 90 000 майки. 
Планира се още изплащането на стипендии за млади майки-студентки, както и възможност родилката сама да избира времето за ползване на отпуск по майчинство. Родители, за чието дете не е имало място в държавна детска градина, ще получават купони в размер на 180 евро за период от 10 месеца. Планира се и удължаване на работното време в детските градини.
Защитата от уволнение след раждане се увеличава от 18 на 24 месеца.

От министерството на социалните грижи заявяват, че предприетите меки имат за цел подкрепа на гръцкото семейство. Според направените проучвания, ако не се вземат спешни мерки срещу ниската раждаемост, до 2050-та населението на Гърция ще наброява между 8,3 и 10 милиона, като средната възраст ще бъде 47-50 години, хората над 65-годишна възраст ще представляват около 33% населението на страната. До 2035 година се предвижда населението на Гърция да достигне между 9,5 и 10 милиона души.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ