Заради липса на работна ръка:
Гърция легализира хиляди мигранти
Германия и Словения засилват контрола по границите
/ брой: 188
Гръцкото правителство обмисля да легализира пребиваването в страната на хиляди нелегални мигранти, за да покрие липсата на работна ръка. Премиерът Кириакос Мицотакис подкрепя идеята. Съществуват обаче опасения, че това ще засили трафика на хора.
Условието за разрешително за пребиваване в страната е мигрантите да работят в сектори като туризъм, строителство и селско стопанство. Недостигът на работници забавя важни проекти, като метрото в Солун и новото летище на остров Крит.
Министърът по миграцията Димитрис Керидис заяви, че в страната има около 300 000 мигранти без документи, които работят в сивия сектор.
Германия въвежда засилен контрол по границите с Полша и Чехия, за да ограничи нелегалната миграция.
Словения поставя полицейски пунктове в непосредствена близост до границата с Хърватия. Председателят на хърватския парламент Гордан Яндрокович Ньоно смята, че "това не е признак на недоверие, а отговор на явлението, което се случва и което заплашва Европа".
Унгарският премиер Орбан се оплака от "безмилостната атака" към външните граници на ЕС от нелегални мигранти и подчерта нарастващата им готовност за насилие. Той нарече продължаващия поток от хора, пристигащи на италианския остров Лампедуза, "завоевателна армия". И допълни, че унгарските власти са спрели около 128 000 мигранти от началото на т.г.
"Нападенията срещу граничарите станаха всекидневие", заяви Орбан. Т.г. има 168 сериозни атаки по унгарската граница, довели до наранявания на служители на реда. При такива обстоятелства Будапеща не може да изпълни исканията на брюкселските бюрократи", категоричен бе той.
Министрите на вътрешните работи на ЕС обсъждаха в Брюксел как да се подобри сътрудничеството със страните, от които идват мигранти. Борбата с организираната престъпност и каналите за наркотрафик бяха още сред темите, обсъдени на работен обяд с представители на 14 държави от Латинска Америка.