20 Юли 2025неделя00:19 ч.

Гангстерът Ердоган

/ брой: 106

автор:Юри Михалков

visibility 2301

С действията си в Източното Средиземноморие Турция на президента Реджеп Ердоган заприлича на регионален ганстер, който иска да се докопа до принадлежащи на други благини на всяка цена - в случая чрез нарушаване на межданродното право и ред. Без да му мигне окото, Ердоган нагази в последните години в изключителната икономическа зона на Кипър, където най-своеволно прави сондажи за добив на газ. Сега става ясно, че напира да направи същото и край гръцки остров. Обяснимо е Атина да свири сбор на армията си, за да защити суверенитета си в случай на нужда. Енергийната алчност на Ердоган е толкова голяма, едва ли не ненаситна, че той изправя двете уж съюзни натовски държави до ръба на военен конфликт. 

Впрочем, заради тази алчност той въвлече Турция във вътрешния конфликт в Либия на страната на действащото в Триполи Правителство на националното съгласие (ПНС), макар че зад това правителство начело с Файез Сарадж стоят местни ислямисти. Но пък Сарадж явно му е обещал либийските права върху средиземноморските залежи на газ и нефт, с които Ердоган лелее мечтата да се превърне в енергиен султан на Източното Средиземноморие.

Ердоганова Турция не изпитва нито газов, нито петролен глад, за да събуди разбиране у страничния наблюдател. Напротив, тя има достатъчно енергосуровини за динамично развитие на икономиката си, а и се е превърнала в регионална гара разпределителна на газ (Борисов му помогна с глупостта си за "Южен поток"). Но това явно е недостатъчно.

Ердоган има щения и за геополитически султан. За това говорят действията му в Сирия, където просто окупира част от територията и се готви да дърпа конците не само на нея, но по възможност и на цялата страна. Най-вероятно същото ще стори и с Либия, която може да му гарантира влияние и в цяла Северна Африка - нищо, че там не желаят султан гангстер. Ердоган е станал нагъл и прилича на човек, комуто е позволено едва ли не всичко. Защото това наистина му се позволява от Запада, който иначе се бие в гърдите, че е незаменим закрилник на международното право и ред.  

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ