23 Февруари 2026понеделник17:37 ч.

Галъп: Президентът Радев е с най-висок рейтинг

автор:Дума

visibility 1909

Хората имат най-голямо доверие на президента Румен Радев. Това сочи първото след Ковид-19 социологическо изследване "лице в лице" на „Галъп интернепънъл“. В началото на юни 50% от анкетираните декларират одобрението си към държавния глава, 31% са на противоположна позиция, 17% се колебаят, а малцина не могат да се сетят за президента. Същата извадка сочи още, че при премиера съотношението е с обратен знак и превес имат българите, които му нямат доверие. Това са 57% от хората срещу 30%, които все още вярват на Бойко Борисов, 12% се колебаят, а само 1% не се сещат кой е.

В края на май едва 16% от пълнолетните българи заявяват доверие в Цвета Караянчева, председател на Народното събрание, а 66% заявяват недоверие. 13% се колебаят, а 5% все още не са запознати с нея. Трябва да се отбележи, че доверието в председателя на Народното събрание се измерва на всеки два месеца, респ. последните данни са от края на май и няма как да отразят евентуално влияние на спрягането на името на Караянчева по повод записи. 

Що се отнася до политиката, няма съществена промяна в отношението на българите преди и след извънредното положение. Както поредица бързи сондажи на „Галъп интернешънъл“ през април и май показаха, българите оцениха високо действията на властта в справянето с коронавируса. Когато обаче става дума за общополитически въпроси, отражението на извънредната ситуация не е толкова чувствително.

Данните са възобновената програма за независими изследвания „лице в лице“, известна като Политически и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“. Последните две изследвания от нея, преди извънредните мерки, бяха през февруари и март. След прекъсване през април, програмата беше възобновена в края на май, като „Галъп интернешънъл“ беше може би първата агенция, която успя да проведе изследване „лице в лице“ след облекчаването на мерките в страната. За максимална коректност, „Галъп интернешънъл“ публикува данни едва след проведена още една вълна.

 

БСП избра ново Изпълнително бюро

автор:Юлия Кулинска

visibility 481

/ брой: 36

ЦИК призова Цицелков да напусне и Обществения й съвет

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 36

БСП винаги е била и ще продължи да е гласът на хората на труда

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 36

Отмениха забраната за технически преглед при неплатени глоби

автор:Дума

visibility 524

/ брой: 36

Половината европейци не могат или не желаят да си купят жилище

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 36

Само три банки нямат такса за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 36

Енергийният министър не изключва софтуерен проблем в електромерите

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 36

Хиляди домакинства са без ток в Румъния

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 36

И Берлин планира мерки за социалните мрежи

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 36

Намалява броят на мигрантите в Австрия

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 36

Лекарите в Гърция плашат с протести

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 36

Опасна милитаризация

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 36

Кристин Лагард се готви да се оттегли предсрочно от ЕЦБ

visibility 416

/ брой: 36

Не манипулацията, а съмнението убива демокрацията

visibility 598

/ брой: 36

Една сутрин в Китай, една година във Франция

visibility 347

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ