Футбол с доктори на токчета
/ брой: 187
Целият свят дава своето „за” и „против” покрай скандала, който Жозе Моуриньо вдигна на докторката на Челси Ева Карнейро и в последствие брутално й оряза правомощията и достъпа до отбора. И понеже Англия е повече от силна държава, а обществото й не спи като много други, асоциацията на медиците там скочи на Специалния. Нормално. Обвиниха го в нехуманност. Тежък упрек. Защитиха солидно лекарката и заклеймиха треньора, който сега е призован да отговаря за диктаторските си, според тях, маниери. Друг е въпросът, че Жозе Моуриньо е абсолютно прав. Който работи в голям, общественозначим футболен клуб, трябва да познава в детайли материята на играта. Както каза португалецът, ако ще да е и това да е чистачката. Сега разбрахте ли защо у нас този спорт цикли с години? Защото и началниците не отбират от футбол, та какво остава за хигиенистките. Май тези по кафенета и кръчми имат по-набито око, от онези в кабинетите на „Герена”, „Армията”, „Коматево”, „Лаута”, Разград, Бургас, и къде ли още не.
Така се получава, защото точно кибиците не анализират за лична изгода. Правят го ей така - от пусто хоби. Така излиза истината. Няма да е лошо политиците ни да се вслушват повече в анализаторите, на които дейността е хоби, отколкото на тези, дето им е професия. Именно последните са ги подвеждали стотици пъти. Ама като подвеждат тях, подвеждат и нас, нали е ясно? Не казвам, че още утре партиите трябва да хукнат по кварталните заведения, но казвам, че редовите членове трябва да са активни пощенски кутии към централите. Защото народът е навсякъде, но май не е в кабинетите на властта. Не и на тази власт, де.
Да се върнем на темата за жените докторки във футбола. Ева Карнейро е в Челси, но и у нас вече си имаме лекар с пола и токчета сред играчите. Доктор Мила Матеева отскоро е начело на медицинския щаб на Локо Сф. И тя като Карнейро е тръгнала от детските отбори, за да стигне при мъжете. Не е обичайно за спорт като футбола, не сме свикнали, но трябва да одобрим. Защото лекарят си е лекар. Дал е Хипократова клетва. А това, с което ние не сме свикнали, не означава, че не е приложимо. Не съм забелязал да сме сексисти като народонаселение. Нашите жени са повече от достойни във всяка сфера. Затова даже малко закъсняха да навлязат във футбола.
Плюс това ми идва наум, че присъствието на дама в съблекалнята и въобще около отбора ще има и възпитателен ефект. Футболистите може да се чувстват неудобно да вършат магариите си на терена, а и извън него, както и да пускат обичайните си дебелашки шеги. Вярно, че Локо Сф не е Челси, но затова онзи футбол е английски, а нашият си е наш. И все пак си има и своите хубави страни. Дерзай, доктор Матеева!
Иначе ми стана любопитна една прясна информация, идваща откъм спортното ни министерство. То подкрепя инициатива, кръстена „Голямо междучасие”. В проекта участва и групата Д2. Става дума за надпяване на ученически банди. Заместник-министърът Калин Каменов рекъл, че творчеството и спортът били спасението за децата на България. Браво за страхотното прозрение. Само че не разбирам защо инициатор на този конкурс не е Министерството на образованието и науката например. Или на културата, да речем. Излиза, че пеенето е вид спорт. Ако е така, то тогава агитките да вземат участие в конкурса. Добри са, да знаете. Могат да засрамят музикантите.