Франция е в нова политическа криза
Премиерът Мишел Барние подаде оставка след исторически вот на недоверие
/ брой: 234
Френският премиер Мишел Барние подаде оставка, след като бе свален с исторически вот на недоверие, обединил левите и крайнодесните в Националното събрание. След разгорещени дебати, продължили три часа и половина, 331 депутати решиха да подкрепят вота на недоверие, като за сваляне на правителството бяха необходими много по-малко - 289 гласа.
Според проучване на "Харис Интерактив" 53 на сто от французите одобряват отстраняването на премиера. Той се задържа на власт само три месеца.
„Днешният ден е исторически. За втори път в историята на Петата република и за първи път от 62 години насам правителството е свалено“, каза председателката на групата на "Непокорна Франция" в Националното събрание Матилд Пано.
В телевизионно обръщение към сънародниците си Еманюел Макрон трябваше да внесе поне малко яснота за политическото бъдеще на Франция след вота на недоверие. Има опасност от безпрецедентна политическа криза, коментират световните медии. 82% от французите се безпокоят за бъдещето на страната. Предсрочни избори могат да бъдат свикани най-рано през юли, защото според конституцията не може да има два вота в рамките на една година.
Първият секретар на социалистите Оливие Фор настоява за среща на всички републикански сили, за да се постигне консенсус за управлението на страната. От крайнолявата "Непокорна Франция" обаче предупредиха с вот на недоверие следващия премиер, ако не е от спечелилата последните избори лява коалиция. Подобна заплаха отправиха и от крайнодесния "Национален сбор", въпреки че лидерката Марин льо Пен каза, че няма да пречи на новото правителство.
След свалянето на правителството „Непокорна Франция“ призова държавния глава също да подаде оставка и настоя за предсрочни президентски избори.