Фолклорни изненади на фестивала в Жеравна
Съборът под наслов "Скок във времето" ще се състои на 23, 24 и 25 август
/ брой: 193
"Все повече хора идват на Фестивала на фолклорната носия в Жеравна, защото имат потребност да почувстват, че българщината е жива." Това коментира пред БТА един от инициаторите на популярния събор в котленското село Жеравна и бивш областен управител на Сливен Марин Кавръков.
Съборът под наслов "Скок във времето" ще се състои на 23, 24 и 25 август за шеста поредна година. "Фестивалът на националната носия е уникален, няма друг такъв в България", заяви Кавръков, който досега не е пропускал да отиде на събитието и се подготвя да присъства и на предстоящото издание.
Снимка agencia_sliven.com
За пръв път фестивалът се е състоял през 2008 г. по идея на Христо Димитров, ръководител на ансамбъл "Българе", и негови близки и приятели. Тогава в местността Добромерица край селото са се събрали около 600-700 души. На следващата са отишли 5000, като сега бройката на желаещите да присъстват е близо 10 000.
"Според правилника всички участници задължително трябва да бъдат облечени в носия, която може да бъде както от всички фолклорни области на България, така и от други държави, разказа Марин Кавръков. Забранени са и всички атрибути на съвременната цивилизация като телефони, фотоапарати, слънчеви очила, запалки и т.н. Идеята е да се почувстваш така, както са се чувствали хората преди сто-двеста години.
Според Кавръков главоломно растящият брой на посетителите се дължи на два фактора. Първият от тях е потребността им да почувстват, че българщината е жива. Вторият е мястото - Жеравна е архитектурен паметник, самата обстановка предполага такова поведение, хармониращо със стария български бит, и едва ли на друго място може да съществува този колорит. Той се дава предимно от българската национална носия, която включва всички фолклорни области - Пиринско, Тракия, Добруджанско и т.н.
Гости от чужбина ще бъдат Ансамбъл към Художествен институт Суракарта, Индонезия, и ансамбъл "Мария Танасе" - Крайова, Румъния.