Финансовите престъпления с троен ръст у нас
/ брой: 235
През тази година българските правоохранителни органи са идентифицирали 165 “финансови мулета” - лица, които прехвърлят незаконно придобити финансови средства между различни банкови сметки, често в различни държави, срещу определена комисиона. Установени са и 20 души, които набират такива посредници, съобщиха от Асоциацията на банките в България. Тези хора имат ключова роля при изпирането на пари, придобити чрез широк спектър измами - от телефонни измами през фишинг измами с имейли, които имитират реално съществуващи сайтове, измами в електронна търговия, подмяна на сим-карти, социално инженерство и др.
Отделно идентифицирани са и 102 жертви от престъпната дейност. Тазгодишните данни за този тип финансови престъпления са три пъти повече в сравнение с миналата година, посочват от банковата асоциацията. Оттам уточняват, че с помощта на банките в страната тази година са установени 358 неправомерни транзакции като са предотвратени щети за над 100 хил. евро.
За набиране на “финансови мулета” се използват различни схеми, например, сайтове за запознанства, чрез които престъпниците се опитват да убедят жертвите си да отворят банкови сметки за изпращане или получаване на средства, предупреждават от Асоциацията на банките в България.