19 Юли 2025събота19:46 ч.

Няколко думи

Финансова инквизиция

/ брой: 241

автор:Александър Симов

visibility 20713

Дясното правителство на Гърция реже банковите такси. До 50 евроцента ще бъде таксата за преводи до 5 хиляди евро. За плащането на битови сметки пък такси изобщо няма да има. Нещо повече - четирите най-големи гръцки банки ще отделят 100 милиона евро за строеж или ремонт на училища и още 100 милиона за създаването на агенция, която ще купува и отдава жилища...
Пак обърнете внимание - десен кабинет прилага тази политика. Очевидно в Гърция има достатъчно политици, които успяват да разсъждават широкоспектърно и използват бюджета не като финансова инквизиция, а точно както трябва - като инструмент за налагане на политика. В ситуация на криза бюджетът трябва да се ползва като защита на уязвимите и впрягането на тези със свръхпечалбите в обществено значими каузи.
Казваме всичко това, защото у нас кипи истинска вакханалия около тази тема. Министерството на финансите уж щеше да предприема крачка в тази посока, ама после министърката сви знамената и се покри. Шефът на БНБ даже даде специално интервю, за да защитава с голи гърди свръхпечалбите и свръхтаксите на банките. "Облагането на банките може да застраши финансовата стабилност", панически орева света Димитър Радев.
Ти да видиш! Значи в Гърция си разрушават финансовата стабилност с бюджета, така ли? Ех, тези гръцки необуздани анархисти!
Всъщност в този контраст можем да видим в каква идеологическа усмирителна риза е окована България. В окото на големите кризи след КОВИД-19 истинските политически формации, тези, които имат автентична социална база, разбраха, че e необходима различна политика. Не такава, която е подчинена сляпо на идеологически догми, а политика, която да разпознае растящото неравенство и неравновесие и да го коригира. Далеч съм от мисълта, че гръцката десница прави тази политика, водена от алтруизъм. Но дори и тя е наясно, че хората не са слепи за противоречията и едва ли ще простят поредното просване на очи пред финансовия капитал.
А вижте какво се получава в България. Единствено БСП повдига тази тема, а миналата седмица дори внесе Закон за ограничаване на банковите такси. Останалите партии са решили, че темите за санитарния кордон, както и постоянните парламентарни циркове, са по-важни, отколкото работата в полза на хората. Ето защо дори и в най-голямата криза за Гърция преди едно десетилетие гърците така и не дойдоха да си търсят икономическо препитание у нас. С шамански заклинания и робуването на догми ние продължаваме да сме най-бедната страна в ЕС. И нещо повече - хората с очите си виждат, че има държава, която трепери пред банките и пет пари не дава за техния интерес. Заради това и до днес много хора, като чуят стабилност, започват да търсят пистолет или поне брадва. Защото заради такава криворазбрана стабилност си унищожихме селското стопанство, енергетиката, индустрията, а сега сме на път да оставим хората да станат вечната дойна крава на банките. Такава стабилност никой никога не е искал.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ