Фалшивите новини вече са епидемия
Битката с фалшивите новини може да се спечели само с думи. Това е болест, от която боледуваме, тя засяга целия човешки и обществен сектор. Това послание отправи вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на международна конференция за фалшивите новини, която се проведе в София. По думите й говоренете по темата и организирането на подобни форуми са първата крачка в борбата срещу фалшивите новини.
Съзнаваме ли, че боледуваме от тази болест? Кои са причините за дезинформация? Можем ли да ограничим разпространението на фалшивите новини? Това бяха основните въпроси, които вицепрезидентът постави в словото си.
Трудно е да се определи обхватът на темата за фалшивите новини, тъй като засяга целия човешки и обществен сектор: от индивидуалното до международните отношения, от здравето и бизнеса – до световните конфликти. „Причините за днешната епидемия са много, но за да се стигне до нея, са необходими производител, потребител и разпространител, отбеляза Илияна Йотова.
Вицепрезидентът открои причините за разпространение на дезинформация в различните аспекти на живота. От гледна точка на технологиите скоростта на информацията и популярността на социалните мрежи са причина за разпространение на дезинформация. Липсата на адекватни решения на сложните и конфликтни процеси в обществените отношения, които пораждат несигурност, нестабилност, остър дефицит на справедливост, поляризация, недоверие, липсата на идеи са предпоставка за фалшиви новини.
Често пъти, за да надвият опонент, политиците фабрикуват фалшиви новини, защото не могат да се преборят с предложени адекватни политики, отбеляза Илияна Йотова. Вицепрезидентът посочи, че рухването на финансовата и икономическа система преди броени години създаде плодородна почва за фалшиви новини в сферата на бизнеса.
Европейският съюз също е обект на кампании за дезинформация, които с наближаването на европейските избори ще стават по-интензивни, заяви Илияна Йотова и добави, че непознаването на европейските механизми и документи води до изкривяването на европейските предложения. „Когато говорим за машината за производство на фалшиви новини, не трябва да гледаме само на изток. Те са във всички посоки на света, посочи вицепрезидентът.
Илияна Йотова е убедена, че няма универсален антидот срещу дезинформацията. Въпреки че Европейската комисия полага усилия да се справи с дезинформацията, все още сме в самото начало на съпротива срещу това масово явление и можем да говорим за ограничаване на разпространението, а не за спирането му, отбеляза вицепрезидентът.
Изследвания сочат, че най-бързо се разпространяват фалшивите новини. Едно е сигурно: необходима е ясна политическа воля на всички нива – от най-малкото кметство до Европейската комисия. Мерките трябва да се вземат на ниво държави, чрез законодателни инициативи, и чрез технически решения, заяви Йотова.
Трябва да възпитаваме у децата си добродетели, да ги учим кое е лошо и кое добро, какво е истина и какво лъжа. От решаващо значение за повишаване на устойчивостта ни към дезинформация е развитието на критично мислене, убедена е Илияна Йотова. Според вицепрезидента е необходима по-голяма чувствителност на гражданите спрямо дезинформацията.