27 Април 2024събота18:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Езикът на ултиматумите е безперспективен

Русия ще продължи да отговаря на санкциите, заяви руският президент

/ брой: 277

автор:Дума

visibility 23

Русия ще отговаря на санкциите, съобразявайки се със своите международни права и задължения. Опитите да се оказва натиск на Москва чрез ограничителни мерки са безперспективни, заяви Владимир Путин в интервю за турската информационна агенция "Анадола" в навечерието на визитата си в Анкара на 1 декември.
Президентът подчерта, че въведените от САЩ, ЕС, Япония, Австралия и редица други страни едностранни санкции против Русия са нелегитимни.
Според Путин подобен натиск нанася не само пряк икономически ущърб, но и заплашва международната стабилност.
Ограничителните мерки на Запада по отношение на Русия имат взаимен характер, Москва разчита, че здравият смисъл ще надделее, заяви от своя страна министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров. Според него в редица европейски държави все по-гръмко звучат гласовете на онези, които са недоволни от негативното въздействие на санкциите на националните икономики, на интересите на деловите кръгове, които са свързани с руския пазар. Той подчерта, че антируските санкции нямат нищо общо със задачата по деескалация на ситуацията в Украйна, те са нелегитимни и подкопават стабилността на световната икономика.
Междувременно Москва поиска от балканските страни обяснения за внезапното повишаване на износа им към Русия, най-вече от Босна, чиито доставки на ябълки рязко се увеличиха. Руснаците се съмняват в заобикаляне на ембаргото им върху европейски земеделски стоки на фона на украинската криза.
Износът на Босна към Русия се е утроил през 2014 г. От януари до септември 2014 г. страната е изнесла на руския пазар 3123 тона плодове и зеленчуци спрямо 1014 тона в същия период на 2013 г., сочат данни на руските власти.
Повишаването на износа е особено осезателно за ябълките и крушите с износ от 2066 тона между януари и октомври 2014 г. спрямо едва 10 тона в същия период на 2013 г. "Основната част е изнесена през септември и октомври", т.е. след влизането в сила на руското ембарго, заяви босненският представител Ратко Ковачевич.
Освен това вносът от Босна на около 7000 тона ябълки от ЕС през септември и октомври спрямо 320 тона в същия период на 2013 г. също говори много. От началото на украинската криза ЕС и САЩ въведоха многократно санкции срещу Русия, която обвиняват, че разпалва конфликта в Източна Украйна.
Русия отговори като обяви през август ембарго върху хранителните стоки от страните, които й наложиха санкции. Москва не крие, че би искала балканските страни, които искат да се присъединят към ЕС, но не въведоха санкции срещу Русия, да пренебрегнат препоръките на Брюксел да не се възползват от ембаргото, за да увеличат износа си за руския пазар.
Руският президент Владимир Путин дори покани през октомври Сърбия, чийто износ на хранителни стоки към Русия съставлява само 0,2% от руския внос на храни, да се възползва "от добрия момент... за да си извоюва място на руския пазар".
Но Москва изглежда решена да преценява внимателно доставките от балканските страни, на които ЕС е основният търговски партньор. Сред тях са също Македония и Албания. Русия изисква Босна и тези две страни, които не са засегнати от руското ембарго, да й предоставят в най-кратки срокове данни за земеделското си производство през 2014 година.
Неотдавна Москва изпрати двадесетина тона ябълки към Македония, чийто износ към Русия нарасна с 20% на годишна основа през 2014 г., подозирайки, че те са с гръцки произход, а Гърция е страна членка на ЕС. Босненските земеделци, които видяха шанс в руското ембарго срещу ЕС, са разтревожени и се опасяват от ответни мерки от страна на Русия.
Според босненската икономистка Светлана Ценич данните потвърждават, че е имало злоупотреби. "Всички съмнителни страни на Балканите произвеждат и изнасят толкова малко спрямо нуждите на руския пазар, че всеки опит да бъдат използвани като посредници бързо ще се набие на очи", казва тя.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 673

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 682

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 601

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 621

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ