08 Август 2024четвъртък10:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Еврото се клати все по-силно

Нуриел Рубини: Излизането на Италия от еврозоната става все по-реално

/ брой: 259

автор:Дума

visibility 96

Под мощния натиск на пазарните сили Италия ще бъде принудена да напусне еврозоната, ако ЕЦБ не измени сегашната си политика и не предостави гаранции за неограничена финансова подкрепа на Рим. Това е мнението на известния анализатор Нуриел Рубини, което той изказва в интервю за в. "Файненшъл таймс".
"За решаването на сегашните си тежки финансови и икономически проблеми Италия трябва да излезе от еврозоната и да се върне към националната си валута. Но това пък ще доведе до развалянето на еврозоната", смята анализаторът.
Според Рубини сега в ЕС и еврозоната няма механизми и инструменти, които могат да стабилизират финансовото положение на Италия и Испания. При това и МВФ също не притежава необходимите ресурси за изпълнението на тази задача. Затова анализаторът вижда един изход за решаването на финансово-икономическата криза в Италия - отказ от еврото и връщане към лирата, което обаче ще означава и крах на еврозоната. По думите на анализатора еврозоната може да преживее излизането от нея на малки страни като Гърция и Португалия. Но ако такава стъпка предприемат държави като Италия и Испания, това по същество ще означава разпадане на валутния съюз. И това за съжаление, според него, става все по-реалистичен сценарий.
Рубини вижда единствената спасителна стъпка, която може все още да предотврати разпада на еврозоната, в превръщането на ЕЦБ в кредитор от последна инстанция. Според него, когато пазарите се убедят, че ЕЦБ е готова да даде на Италия толкова пари, колкото са й нужни, ситуацията ще се успокои. Но подобна кредитна политика е забранена от договора за създаването на еврозоната, а и Германия едва ли ще се съгласи на такава мярка, смята икономистът.
Междувременно министърът на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър поиска от Европа да представи спасителен план за икономиката, предаде агенция Блумбърг. Поводът за изказването на Гайтнър бе задълбочаващата се криза в европейските държави.
"Кризата в Европа остава главно предизвикателство за световния растеж", каза Гайтнър пред репортери след редица министерски разговори в Хонолулу, където започва срещата на върха на страните от Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС). "Важно е Европа бързо да задейства силен план за възстановяване на финансовата стабилност", добави той.
Предвид изявленията му, срещата на върха изглежда ще бъде засенчена от вълненията в еврозоната, отбелязва Ройтерс. Коментарите на Гайтнър отразяват нарастващата тревога сред 21 членки на АТИС от разпространяване на дълговата криза извън Европа и свидетелстват за опит да се изгради единен фронт, настояващ за по-решителни действия на ЕС. Финансовите министри от АТИС се договориха, че е необходимо да подължат с усилията за увеличаване на растежа и търговията и да преодолеят финансовата криза чрез реформи, каза още Гайтнър. Министрите обсъдиха начини за енергизиране на икономическия растеж и създаване на работни места чрез инвестиции в инфраструктурата и реформи за по-голям достъп на бедните до финансиране.
Гайтнър говори след американския държавен секретар Хилъри Клинтън, която отправи критики срещу Китай, главния съперник на САЩ в региона, в редица области - от търговски практики до човешки права. Тя обеща, че ХХI век ще бъде "Тикоокеанският век на Америка" и заяви, че проблемите в региона налагат ръководна роля на САЩ.

Осем пъти повече коли върнати от преглед

автор:Дума

visibility 1021

/ брой: 149

НКЖИ с нов изпълнителен директор

автор:Дума

visibility 1203

/ брой: 149

Иран прави коалиция срещу Израел

автор:Дума

visibility 1242

/ брой: 149

САЩ осуетили покушение срещу Путин и Белоусов

автор:Дума

visibility 1321

/ брой: 149

70 евродепутати не искат Унгария в Шенген

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 149

Нова Зеландия отменя зелени политики

автор:Дума

visibility 1072

/ брой: 149

Лекари като таксиджии

автор:Аида Паникян

visibility 1882

/ брой: 149

Велико самочувствие

visibility 2106

/ брой: 149

Опасният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 2286

/ брой: 149

Глобален срив на фондовите пазари

автор:Дума

visibility 1193

/ брой: 149

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ