21 Май 2024вторник19:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Евростат: Храната в България е скъпа, алкохолът - евтин

Страната ни предлага хотели и ресторанти с най-ниски цени

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 518

България е втора в Евросъюза с най-ниски цени като цяло - 56% от средните стойности за общността, но със сравнително скъпи храни - 81% от средното за Европа. Това става ясно от статистика на Евростат, която сравнява ценовото равнище в държавите от съюза през 2020 г. Румъния е държавата с най-евтини стоки и услуги, като държи 55% от средното ценово равнище, при това с чувствително по-високи доходи от българските. На втора позиция е България, а третата държава, където се живее сравнително евтино, е Полша - 58% от средноевропейските цени.
В сравнение с Румъния и Полша обаче, където цените на храните са съответно 66% и 68%, в България те са сравнително високи -  81% от средноевропейското ниво, сочат данните на Евростат. Експерти обясняват това разминаване с високия ДДС за храните у нас - 20%, при положение че много държави в съюза прилагат намалена до 5% или нулева ставка на данъка за основни храни. От друга страна, Румъния и Полша са големи пазари за производителите на храни, което вероятно оказва влияние върху цените. В България доста скъпа в сравнителен план е също потребителската електроника - 93% от средноевропейското ниво, както и транспортните услуги - 87%. Облеклата у нас са сред най-евтините в ЕС - 78% от средноевропейските цени. България предлага най-евтините хотели и ресторанти, като държи едва 46% от средноевропейските цени. У нас се продават също най-евтините алкохол и цигари (61%). Причина за това е поддържането на минимални нива на акциза, който заедно с ДДС е половината от цената на тези продукти.
В ЕС все още има големи различия в доходите и цените, което го прави доста нехомогенен по отношение на богатството, става ясно от данните. Почти три пъти е разликата в ценовите равнища между държавите с най-евтин и най-скъп живот. Дания (141% от средното за ЕС) има най-високо равнище на цените, следвана от Ирландия и Люксембург (по 136%), Швеция (130%) и Финландия (126%). През 2020 г. равнищата на цените в ресторантите и хотелите са три пъти по-високи в най-скъпата държава, отколкото в най-евтината. Равнищата на цените варират от 46% от средното за ЕС в България, следвана от Румъния (53%) и Унгария (56%), до 154% от средното за ЕС в Дания, следвана от Швеция (138%) и Финландия (131%).
На второ място по разлика в ценовите равнища са алкохолът и цигарите. Най-ниски нива на цените са регистрирани в България (61% от средното за ЕС), следвана от Унгария (69%) и Полша (70%). Най-високи нива са наблюдавани в Ирландия (187% от средното за ЕС), следвана от Финландия (158%), Швеция (136%) и Франция (133%). "Трябва да се отбележи, че големите ценови различия се дължат основно на различното данъчно третиране на тези продукти в държавите от ЕС", отбелязва Евростат. Храните и безалкохолните напитки са най-евтини в Румъния (66% от средното за ЕС) и Полша (68%), а най-високи - в Дания (129% от средното за ЕС), Люксембург (126%) и Австрия (125%). Облеклата са друга група от продукти, показваща по-малки различия в цените между държавите от ЕС, като варират от 73% от средното за ЕС в Унгария до 130% в Дания. При транспорта за лично ползване разликите между страните също са малки - от 80% в Полша до 137% в Дания от средното за ЕС ниво.

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 351

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 344

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 341

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 364

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ