16 Август 2024петък13:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европолитиците на крака в Азия

Европейските лидери ще се опитат да убедят Китай да предостави част от резервите си от чуждестранна валута за инвестиране в спасителните фондове на ЕС

/ брой: 258

автор:Дума

visibility 55

Петдесетина ръководители на държави и правителства от Европа, сред които и българският президент Росен Плевнелиев, пристигат в Лаос за 9-ата среща на Европейско-азиатския форум АСЕМ.
Срещата на Международна организация за сътрудничество между Европа и страните от Източна Азия е между Стария континент, претоварен от дълговата криза, и Азия, която иска да се утвърди като двигател на растежа за целия свят, предаде АФП. Европа трябва да се отдаде на дипломатическа офанзива, за да убеди азиатските си партньори, че тя не е губеща и разчита на собствените си сили, за да се изправи на крака.
"Ние смятаме, че Азия с всеки изминал ден придобива все по-голямо значение от гледна точка на икономическото развитие. Европа е един от най-важните партньори в Азия по отношение на търговията и инвестициите," заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в Банкок, малко преди преди да замине за Виентян. "Искаме да обсъдим възможности за инвестиции и търговия, но също така и предизвикателствата пред стабилността и сигурността в региона," допълни Барозу.
Президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой, френският президент Франсоа Оланд и италианският премиер Марио Монти също са на срещата на върха, която се провежда на всеки две години от 1996 г. насам. Германската канцлерка Ангела Меркел обаче изпрати външния си министър.
"Азия не е предпазена от кризата в Европа. Китай и други големи износителки страдат именно от спада на поръчките от Стария континент," каза френският президент Франсоа Оланд. "Ние трябва да бъдем конкурентоспособни, но за това е необходимо обменните курсове да бъдат справедливи, т.е. да няма нелоялна конкуренция", посочи Оланд пред медиите в лаоската столица Виентян преди началото на срещата. Неговата критика беше отправена по-конкретно към твърде занижената "цена на работната ръка" и изкуствено поддържаните ниски курсове на някои валути. "Една част от азиатските страни и по-конкретно Китай имат неконвертируеми валути. Ние трябва да направим така, че да се извърши реформа на международната банкова система и търговският обмен на нашите страни бъде по-добре балансиран. Франция трябва да направи усилия в конкурентоспособността, но същевременно Азия също трябва да разбере, че нашият обмен трябва да е по-добре балансиран", подчерта Франсоа Оланд.
"Европа трябва да погледне към Азия за по-добра икономическа дейност," предложи филипинският държавен секретар Алберт дел Росарио.
Докато азиатските страни показват икономически данни, свидетелстващи за растеж, Европа се намира на ръба на рецесията. Според експерти, европейски ръководители ще се опитват да убедят азиатските си колеги в стабилността на Европа, за да привлекат необходимите на стария континент свежи парични инвестиции. "Трябва да се търси растеж там, където го има и растежът се намира в Азия," споделят дипломатически съветници на Париж пред АФП.
"България се надява да бъде домакин на следващата Среща на върха на Секретариата на Китай за сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа и може да я организира по най-добрия начин, заяви президентът Росен Плевнелиев по време на срещата си с китайския министър-председател Вън Дзябао в Лаос. За страната ни домакинството на форума е възможност за начало на широка програма за сътрудничество с Китай на всички равнища, подчерта още той.
Президентът Плевнелиев представи пред китайския премиер възможностите, които ще даде новото българско законодателство за насърчаване на инвеститорите. "Искаме да позиционираме България в Югоизточна Европа като страна за правене на бизнес, която предлага високо ниво на образование и квалификация и добри условия в сектори като енергийната ефективност, туризма, производството на храни, в агросектора и в автомобилопроизводството", каза президентът Плевнелиев.
Китайският премиер посочи, че китайското правителство ще продължи да насърчава бизнеса да стъпи и да инвестира в България.

Радев подписа закона против гей пропагандата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Арестуваха управителката на опожарения хоспис в Банкя

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Столичани скочиха срещу новия сайт на ЦГМ

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 1

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 1

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 2

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ