04 Май 2024събота20:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европейците искат да живеят в Копенхаген

Датската столица бе избрана за Зелена столица на Европа за 2014 г.

/ брой: 3

автор:Галина Младенова

visibility 1807

Искате ли да видите Русалката? Да подишате въздуха, който е дишал Ханс Кристиан Андерсен? Да видите града, в който всички карат велосипеди? Да ползвате всичките блага на големия град, но да се чувствате спокойно, весело и леко? Тогава идете в Копенхаген. На фона на домашната, слънчева Дания Копенхаген изглежда малко мрачновато, но величествено и по кралски. А от 1 януари това е и Зелената столица на Европа за 2014 година. Така реши Европейската комисия по защита на околната среда. Наградата се дава от 2010 година. Тя е създадена по инициатива на 15 града, а смисълът й е да насърчава екологичните инициативи и обмяната на полезен опит.
Днес трима на всеки четирима европейци живеят в  градове. В които, разбира се, има немалко удобства, но които също така са и шумни, и мръсни. За повечето жители на градовете, например, е само мечта да могат да поплуват в центъра на града. В Копенхаген обаче това е възможно през цялата година и то в района на пристанището. Преди 93 канала са изхвърляли в района индустриални и битови отпадни води. Днес това е минало. Още през 2006-а Копенхаген получи наградата на "European Environmental Management Award" за чистите си водоеми и системата за екологично планиране.
Зеленият (умен) град е преди всичко град с чиста вода и въздух, зелени паркове, автомобили, които не оставят след себе си дълга сивкава опашка, град, в който иска да живее всеки. Копенхаген предлага всичко това.

Копенхаген е неповторимо място за разходки с неговите тесни, малки улички и старинни сгради. Именно тук се намира най-старата пешеходна зона в света, известна като Стрьогет. Намираща се в самия център на датската столица, тя се смята и за една от най-големите пешеходни зони в Европа


От 1990 година градът е намалил изхвърлянията на въглероден двуокис в атмосферата с 40 процента, в същото време икономиката на столицата е нараснала двойно. През 2009 г. в "зеления" сектор на икономиката на Копенхаген са били заети 11 хиляди души. Тогава този сектор е донесъл на града годишен доход от 4 милиарда долара, от които 1,7 милиарда са от износ. През 2010-а икономиката на Копенхаген е нараснала с 3%, докато БВП на цяла Дания - едва с 1,3 на сто.
Датската столица получава наименованието си от думите "koben-havn", което може да се преведе като "търговско пристанище". Копенхаген е най-големият град в Дания и е един от най-старите в Европа. От една страна, това е спокоен прекрасен пейзаж, а от друга, оживен и процъфтяващ град - родината на големи търговски и финансови организации.

Увеселителният парк Тиволи е най-известният в Дания и вероятно най-посещаваната туристическа забележителност в страната. Над 5 милиона души годишно посещават парка


Има данни, че Копенхаген е съществувал като селище още преди 6000 години. Първите записки за него обаче са от 1043 г. от нашата ера. По онова време Копенхаген се е наричал Havn, което означава "пристанище", и не е имал политическо или стратегическо влияние. По-голямата част от населението се е занимавала с риболов. Следващите два века на риболовство и търговия превръщат малкото рибарско селище в процъфтяващ град. През 1343 г. крал Валдемар Велики прави Копенхаген столица на Дания.

Жителите на Копенхаген обичат да плуват и властите се постараха да им осигурят това забавление


Днес двумилионният Копенхаген е съвременен град. Тук обаче няма да видите небостъргачи - над медните куполи и керемидените покриви се извисяват само кули. Това е най-тихата и умиротворена столица на Европа. Копенхаген е и световният център на велосипедизацията. Миналата година в града бе открита първата велосипедна магистрала от двадесет и шестте планирани. Алеята, дълга 22 километра със светофари за велосипедистите, струва само 2,3 милиона долара. Неслучайно над 35 процента от жителите на града ходят на работа с велосипеди. До 2015 година администрацията на града планира този дял да се увеличи до 50 процента, а до 2025-а "да направи града въглеродонеутрален" - т.е. поглъщащ толкова въглероден двуокис, колкото и отделя.
За ремонта на сградите, собственост на кметството, и подмяна на уличните фенери с по-енергоефективни лампи градът ще инвестира 235 милиона долара. Така енергопотреблението в сградите ще се намали с 40%, а по улиците - двойно.
Копенхаген планира да се концентрира върху вятърните електростанции, електрокарите, велосипедните алеи и енергоефективните сгради. Целта е към 2025 година градът да стане първата столица в света, непроизвеждаща въглероден двуокис. През следващите години за изпълнението на плана ще бъдат похарчени 4,7 милиарда долара. Проектът предвижда мащабна реконструкция на сградите, инсталирането на нови вятърни турбини и транспортна реформа.
Смята се, че след достигането на целта месечните сметки за ток и отопление да намалеят с близо 60 долара.
Плановете са амбициозни, но като виждаме как се справят градските власти досега, може да се очаква, че идеите им са напълно осъществими. През 2009-а, например, градският съвет реши, че към 2015 г. Копенхаген ще намали изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата с 20% в сравнение с нивото през 2005-а, а към 2025 г. изхвърляния няма да има изобщо. Текущата статистика показва, че планът се изпълнява на "отлично".
Местните власти се надяват, че планът ще привлече в града учени и бизнесмени, които се занимават с новите "зелени" технологии.
В екологичните постижения Дания е задминала дори другите скандинавски държави. Между другото, първата сграда с положителен енергобаланс (т.е. изработващ и изпращаш в енергосистемата на страната в продължение на 30 години толкова електричество, че стойността му покрива разходите за построяването на сградата) е била изградена именно тук.
Дания също така оглавява рейтинга на страните по нивото на щастие, направен от "Галъп". Епицентърът на датското щастие, съдейки по отзивите на гостите на страната, се намира в Копенхаген, в квартала на свободния град Християния. Свободният град Християния е частична самоуправляема, неофициална "държава в държавата", която се намира в района Христиансхавн в Копенхаген. Кварталът се появява през 1971 година, когато група хипита се самонастанява в опразнени военни казарми. Жителите на Християния имат собствени закони, независими от законите на Дания, сред тях са забрана на автомобили, кражби и тежки наркотици.
 За борба с въглеродния двуокис в Копенхаген отделят голямо внимание на транспортната система - почти всички коли работят с природен газ. А на велосипеди се возят хора на всякаква възраст и по всяко време на годината - на работа, до магазина, до училището или пък просто за развлечение. В Копенхаген между другото можете да си наемете колело абсолютно безплатно благодарение на системата за велопаркомати. Просто на първия паркинг за велосипеди пускате в автомата определения брой монети, които ви се връщат, след като сте покарали колелото и го оставите на следващия велопаркинг.
Особено внимание в града се отделя на производството и търговията с биологично чисти хранителни продукти, отгледани без каквито и да било химикали.
Проблем с боклука в Копенхаген също няма - датската столица изпраща 98 процента от боклука си за преработка, а от 2010 година всички покриви на градските сгради подлежат на задължително озеленяване.
Неслучайно датската столица за трети път бе определена от британското списание "Монокъл" за най-добрия град за живеене в света.
Копенхаген е една от най-големите и многолюдни скандинавски столици, но там те обхваща усещането, че се намираш в малко градче. И това не е случайно - в Копенхаген има всичко, за да се отпуснеш, да забравиш за стреса на големия град и да се насладиш на всеки миг от живота.


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ