Европейски пътеводител за работа и пари
Свободното движение на хора поставя въпроса знаят ли българите своите права след толкова години в ЕС
/ брой: 104
Мобилността в днешно време е много необходима за оцеляването на цели семейства. Ние сме членове на Европейския съюз, но за съжаление сме най-бедните с най-ниски пенсии и заплати. Напоследък чух анализатори да споделят, че е необходимо Европейската комисия да помисли за равностойни заплати и пенсии в цяла Европа. Когато имаме финансовата независимост, и ние, като истински европейци, ще можем да пътуваме повече и да избираме мястото, където бихме живели най-добре. Уви, засега, като изключим миграцията на младите ни българи, това все още е блян за повечето от нас. Първо - у нас хората нямат необходимата култура и възможност да научат повече за своите права. Затова и организацията Фреско - FreSsco, с представител за България Катя Владимирова за трети път събра специалисти и студенти за по-голяма информираност за регламентите и директивите на Европейската комисия. Срещи като тази, надявам се, наистина ще допринесат някаква полза. В този глобален свят днес всичко може да се намери в интернет, но по-добрите познания не са излишни, особено за важни теми като пазара на труда, осигуряването, социалното и здравното подпомагане в страните, в които хората искат да бъдат устроени.
Практиката ни сочи, че когато човек замине да работи в чужбина, обикновено е третиран с минимални права дори и командирован. В бюрата по труда се намира работа за безработните от дадената страна, а после за чуждите граждани. Затова по-непробивните трудно оцеляват или работят на нископлатени длъжности. В повечето случаи стават асистенти, за да обслужват възрастни и деца, или са по барчетата и ресторантите. Образованието също е от важно значение за повишаване на знанията и уменията за намиране на по-добра работа в чужбина. Необходимо е да се укрепи и принципът за равен труд - равно заплащане. В момента се създава дълбоко разделение между членовете на Централна и Източна Европа. Добре е, че младите хора ползват интернет и успяват да се добират до необходимата информация. Директорката на дирекция "Европейски регламенти и международни договори" в НОИ г-жа Касърова поясни, че от две-три години имат нови електронни услуги, може всеки да зададе въпрос и срещу лична карта да получи професионален код. Издават се и удостоверения по електронен път. Те могат да се изпращат и до друга държава, където се прилагат двустранни международни договори. Интересуващите се могат да намерят още и образци за попълване на формуляри от чужди институции, които изпращат на НОИ. Има и информация за промени в законодателствата и адресите на институциите. По служебни канали се предоставя на гражданите всичко необходимо на български и на други езици. Целите са да се гарантират правата на българите, които работят в друга държава, но им се плаща от българска фирма много по-малко, отколкото биха били заплатени в друга държава. Друг е въпросът как бизнесът ще осигури прилагането на директивата.
Интерес предизвиква и темата за правата при движението на социалните помощи. Само 5% от хората се възползват от лечение в чужбина примерно. Важно е да се знае, че всеки трябва да притежава здравна карта и ако иска да се лекува в чужбина, трябва да има разрешение от страната, в която живее. За България хората след 1997 г. могат да разчитат на Регистър на осигурените лица. За майчинство може да се претендира само от едната страна. Студентите трябва да знаят, че където и да са по света, трябва да имат осигурителен номер и осигурителни права. Второто много важно нещо е, че където и да отидеш в чужбина, трябва да си в светлата част на пазара на труда, пазарът, който осигурява достойно съществуване на информирани хора, които знаят какво искат да постигнат. Тогава и паричните "потоци" се движат в правилната посока. За по-добра информираност има различни прозорци на drop'pin@eures, информационна система, която е за подпомагане на младите хора да открият възможности за насърчаване към заетост. Чрез същия имейл хората могат да търсят и кандидатстват по обяви на фирми и организации в цяла Европа, включително и за стажове и професионални обучения, както и да търсят учебни програми, езикови курсове, дори наставници или инструктори. Използването на платформата е безплатно.
Мрежата СОЛВИТ пък предлага безплатни услуги на гражданите и компаниите в ЕС за намиране на бързи решения на проблеми от трансграничен характер, свързани с вътрешния пазар. Видовете услуги на мрежата СОЛВИТ са пребиваване в държава членка, признаване на професионални квалификации, трудови права и социално осигуряване, данъчно облагане, регистриране на моторни превозни средства и др. Много търсена е и системата за стажове и професионално обучение, където може да се намери работно място - EURES. Базата данни EURES се актуализира всекидневно от Европейските ведомства по труда и обявите за работа остават в системата, докато са валидни.