20 Ноември 2025четвъртък04:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Европа се разминала с атаки от "Ал Кайда"

Плановете на потенциалните терористи са били разкрити с помощта на европейски, американски и пакистански спецслужби

/ брой: 224

автор:Дума

visibility 1332

Европейските разузнавателни служби са осуетили заговор за извършване на едновременни нападения в няколко града в Европа, съобщи телевизия "Скай нюз", цитирана от "Ройтерс" и в. "Уолстрийт джърнъл". Екстремисти, базирани в Пакистан, планирали атентати от типа на нападенията в Мумбай от края на 2008 г. срещу обекти в Лондон, както и в градове във Франция и Германия, съобщи редакторът, отговарящ за чуждестранните новини в "Скай нюз" Тим Маршъл. Заговорниците са членове на група, за която се смята, че е свързана с "Ал Кайда".
Британски правителствен представител, пожелал анонимност, не потвърди, че заговорът е бил "вдъхновен" от "Ал Кайда", но заяви, че съществува "ислямистка връзка". Тим Маршъл отбеляза също, че зачестяването на въздушните удари от безпилотни самолети в Пакистан през последните няколко седмици е било свързано с усилията на западните сили да осуетят заговора, който бил "в напреднала, макар и не в последна фаза".
През ноември 2008 г. тежко въоръжени терористи нападнаха няколко цели в индийския финансов център Мумбай, сред които най-голямата гара в града и хотел "Тадж Махал". Само един от нападателите оцеля и беше осъден на смърт. Присъдата му все още не е изпълнена. При атентатите загинаха най-малко 173 души, а поне 308 бяха ранени.
През януари Великобритания повиши степента на опасност международен терористичен акт до предпоследното четвърто ниво. На 16 септември директорът на службата за вътрешно разузнаване МИ5 Джонатан Еванс заяви, че в Обединеното кралство продължава да съществува "сериозен риск от смъртоносно нападение". Въпреки вестта за разкрития заговор степента на опасност във Великобритания не е повишена до последното ниво, отбелязва АП.
Във вторник Марсово поле и намиращата се в него Айфеловата кула в Париж бяха евакуирани заради сигнал за бомба - четвъртият във френската столица и околността за последните четири седмици. Тревогата обаче се оказа фалшива. На 20 септември френският вътрешен министър Брис Ортфьо заяви, че Франция се намира в реална опасност от терористично нападение от страна на клона на "Ал Каида" в Северна Африка.
По повод на появилите се в световните медии информации за потенциални заплахи от терористични атаки и срещу Германия вътрешното министерство на страната съобщи, че е в "течение" на "дългосрочните планове" за терористични атаки в Западна Европа, но увери, че няма конкретна информация за неизбежен атентат в Германия и че нивото на тревога остава непроменено.
"В момента няма конкретен признак за неизбежни атентати в Германия", заяви говорителят на вътрешното министерство Щефан Парис в комюнике. Но "сегашните индикатори не дават основание за никаква промяна в оценката за опасността на положението", уточни министерството.

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ