29 Март 2024петък10:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Европа обвини Русия в "икономически тероризъм"

Притиснат от енергийната криза, ЕС свиква извънредна среща с предложение за таван на цената на газа

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 67

В началото на седмицата Европа обвини Русия в "икономически тероризъм", тъй като цената на енергийната криза на континента нарасна спираловидно. Най-голямата европейска икономика Германия, например, ще заплати най-малко 19 милиарда евро, за да спаси най-големия си вносител на руски газ.

Европа изпитва шока на големия скок при цените на газа, тъй като съкращенията на доставките от страна на най-големия износител Русия притиснаха германската комунална компания Uniper, което я накара да потърси допълнителни 4 милиарда евро кредитни линии от Берлин в допълнение към сделката за спасяване от 15 милиарда евро, договорена миналия месец.

Как да се отговори на осакатяващото въздействие на растящите енергийни разходи върху предприятията и домакинствата е начело на политическия дневен ред на целия континент с наближаването на есента, пише Daily Sabah. Впрочем, в Турция положението също не е никак "розово", въпреки сравнително добрите отношения между Москва и Анкара.

Най-тежко обаче е положението в страните от Европейския съюз. Чехия, която е ротационен председател на ЕС, свиква извънредна среща на енергийните министри за 9 септември, когато ще предложи таван на цената на газа, използван за производство на електроенергия.

"Това, което се случва, наистина е общоевропейски проблем и той засяга всички страни - някои по-малко, други повече. И затова сме убедени, че най-доброто решение е общоевропейско решение", заяви чешкият министър на индустрията Йозеф Сикела.

Германските цени на електроенергията  надхвърлиха 1000 евро за мегаватчас за първи път този понеделник, тъй като опасенията за доставките вдигнаха цените на газа и свързаните с него горива като електричество и въглища до небето.

Горчива реалност

"Русия използва икономически терор", каза украинският президент Володимир Зеленски по време на конференция, посветена на енергийната индустрия, в норвежкия град Ставангер. "Москва оказва натиск чрез ценова криза, допринасяйки за бедност, за да отслаби Европа", подчерта Зеленски.

Неговите коментари идват в момент, когато руският гигант "Газпром" планира поредната поддръжка тази седмица, която ще спре газовите потоци по газопровода "Северен поток 1", който свързва Русия и Германия през Балтийско море, както вече се случва за втори път в последните няколко седмици. Европа смята това за шантаж.

Прекъсването подхрани опасенията, че Русия ограничава доставките, за да окаже натиск върху западните страни, които се противопоставят на нейното военно нахлуване в Украйна. Държави като Германия и Италия, силно зависими от вноса на руски газ за своята енергия, изграждат нива на съхранение преди студените зимни месеци, когато търсенето е пиково.

Германия е изправена пред "горчивата реалност", че Русия няма да възстанови доставките на газ за страната, заяви министърът на икономиката Роберт Хабек в понеделник, преди планираното спиране от "Газпром". "Няма да се върне. Това е горчивата реалност", каза Хабек по време на дискусия с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Русия вече доставя само 20% от обичайния капацитет на връзката "Северен поток 1" от страната до Германия. А Uniper е най-известната корпоративна жертва на енергийната криза в Европа досега. Тя беше буквално смазана от съкращенията на газовите потоци от Руската федерация - нейният основен доставчик, което я принуди да покрива недостига на много по-високи цени и от другаде.

"Това причинява парични загуби от над 100 милиона евро на ден", каза главният изпълнителен директор на компанията Клаус-Дитер Маубах.

Ще има ли повторение на Lehman Brothers?

Германските газови хранилища вече са пълни над 80% и се очаква цените да започнат да падат. Италия е достигнала подобно ниво, осигурявайки таван срещу по-нататъшни шокове в предлагането.

"Всъщност Германия ще премине през зимата по-добре, отколкото някои хора смятаха доскоро", подчерта германският канцлер Олаф Шолц на 29 август.

Страната, която е най-голямата икономика в Европа, няма да допусне ефектът на доминото в стил Lehman Brothers да се случи на нейния газов пазар, категорични са енергийни експерти.

"Обещавам от името на германското правителство, че винаги ще гарантираме ликвидност за всички енергийни компании и че тук няма да има ефекта на Lehman Brothers на пазара", каза Роберт Хабек, имайки предвид колапса на американската инвестиционна банка, който помогна за задействането на световната финансова криза през 2008 г.

Помощи за потребителите

Европейските правителства са отпуснали над 280 милиарда финансиране за смекчаване на въздействието на енергийната криза върху домакинствата и бизнеса, съобщи Bloomberg, цитирайки анализ на базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel.

Изчисленото от Bruegel финансиране измерва новите разпределения на средства от септември и покрива всичко - от субсидиране на тарифи за малкия бизнес в Гърция до директни плащания към потребителите в Белгия. Част от средствата все още не са изразходвани.

"Енергийните цени ще останат високи през зимата и правителствата трябва да работят с предположението за най-лошия сценарий, че тези средства няма да изчезнат дори след това", заяви Джовани Сгаравати, анализатор в Bruegel.

Ударът за правителствата идва, тъй като растящата инфлация понижава жизнения стандарт. Инфлацията във Великобритания например може да надхвърли 18% през януари за първи път от половин век поради рязко покачващите се цени на енергията, пресмятат експерти.

Money.bg

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 544

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 548

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ