02 Юни 2024неделя00:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа е изправена пред политически трусове

В сърцето на европейската политика има зейнала дупка там, където трябва да са големите идеи

/ брой: 15

visibility 11

Майк Уулдридж
Би Би Си

Политически трусове може би чакат Европа през 2015 г. според проучване на Секцията за икономическа информация (Economist Intelligence Unit - независима организация за изследвания и анализи, собственост на Economist Group), направено по поръчка на Би Би Си. В него се казва, че нарастващата привлекателност на популистките партии може да накарат основните партии да създадат немислими досега съюзи.
Кризата на демокрацията в Европа е празнина между елита и гласоподавателите. Има зейнала дупка в сърцето на европейската политика, където трябва да бъдат големите идеи. Ниската избирателна активност и острият спад на членска маса в традиционните партии са ключовите фактори в този феномен.

Дестабилизация

Обединеното кралство, запътило се към избори през май, е на ръба на продължителен период на политическа нестабилност според изследователите. Те казват, че има по-голям шанс от обикновено изборите да създадат нестабилно правителството, предвиждайки, че популистката "Партия на независимостта на Великобритания" ще открадне гласове както от консерваторите, така и от лейбъристите.
Фрагментирането на предпочитанията на гласоподавателите в комбинация с избирателната система на Великобритания ще затрудни силно формирането на еднопартийно правителство с парламентарно мнозинство.
Но най-неотложното политическо предизвикателство и тестът как нарастващият популизъм може да се превърне в успех на изборите е в Гърция. Предсрочните избори там ще се проведат на 25 януари, тъй като парламентът не избра нов президент през декември. Социологическите проучвания показват, че крайно лявата партия СИРИЗА може да излезе най-силната партия. Ако това стане и тя формира правителство, това би изпратило ударна вълна към Европейския съюз и може да послужи като катализатор за резки политически промени другаде.
"Изборът на правителство на СИРИЗА ще бъде силно дестабилизиращ както вътрешно, така и регионално. Почти сигурно би предизвикало криза в отношенията между Гърция и международните кредитори, тъй като анулирането на дълга формира една от основните плоскости на политическата платформа", казва Секцията за икономическа информация.
С подобни партии, настроени против установения ред, които светкавично печелят почва в други страни, които ще проведат избори през 2015-а, ефектът на преливане от по-нататъшен период на смут в Гърция би могъл да е значителен.

Имиграция и финансови ограничения

Други примери за европейски избори с потенциал за непредвидени резултати са Дания, Финландия, Испания, Франция, Швеция, Германия и Ирландия. "В тези страни има общ знаменател: възходът на популистките партии", каза Секцията за икономическа информация. "Настроенията срещу установения ред се надигат в еврозоната (и в по-голямата част от ЕС) и рискът от политически разрив и потенциална криза е висок.
Анализът е, че популистките партии и движения от ляво, дясно или неопределените се наместват в пространството, което се отвори между старите политически партии и традиционната им обществена база.
Опозиция срещу управлението на Брюксел, имиграцията и финансовите ограничения са ключови теми на много от тези партии.

Надигане на протести

Междувременно заедно с възхода на популистките движения имаше и вълна от протести в много части на света през последните години. Секцията за икономическа информация изчислява, че значителните протестни движения, възникнали в над 90 страни през последните пет години, са водени от млади, образовани индивиди от средната класа, които негодуват срещу политическите си водачи и предпочитат туитър и други социални мрежи вместо традиционната политическа трибуна.
"Вълна от протести премина през Европа, Близкия изток, Северна Африка и Латинска Америка през последните години. Други региони като Азия и Северна Америка са по-малко податливи, но не са се измъкнали напълно", казва Секцията за икономическа информация.
Основните мотиви за протестите са различни - някои са в отговор на икономически притеснения, други са бунтове срещу диктатура, трети са израз на желание гласовете им да бъдат чути от политическия елит, четвърти изразяват стремежите на новата средна класа в бързо растящите развиващи се пазари.
Всичко това повдига въпроса дали те в действителност представляват заплаха за демокрацията или са доказателство, че тя е жива и здрава.
Ако погледнем Арабската пролет като трамплин за демокрацията в регион, забележителен с отсъствието й, резултатът досега са ограничени демократични промени и много катаклизми.
Въздействието на продемократичното движение в Хонконг например предстои да стане ясно - протестиращите там отхвърлиха предложенията на Пекин за начина, по който ще могат да избират собствен лидер като "фалшива демокрация".
Засега непредвидимата съдба на "старите" демокрации несъмнено ще бъде наблюдавана зорко от правителства и активисти от всички политически нюанси по целия свят.

Популистът Фарадж и неговата "Партия на независимостта" набират все по-голяма популярност

Евентуална победа на водената от Ципрас СИРИЗА може да послужи като катализатор за резки политически промени и в други европейски страни
снимки БГНЕС

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ