01 Юни 2024събота13:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа без икономически санкции за Русия

Руската Дума ратифицира договора с Крим, а Украйна и ЕС подписаха политическата част от споразумението за асоцииране

/ брой: 68

автор:Дума

visibility 190

В петък Украйна изглежда по-близо до ЕС с подписването на политическия аспект на споразумение за асоцииране с ЕС на срещата на върха на ЕС в Брюксел. Споразумението дава възможност за по-близко политическо и икономическо сътрудничество между Брюксел и Киев, въпреки че голяма част, предимно икономическия раздел, от споразумението, свързана със свободната търговия, ще бъде подписана след предсрочните президентски избори в Украйна през май. Преди няколко дни украинският премиер съобщи, че подписването на икономическата част засега се отлага, тъй като властите се опасяват от негативни последици за източните райони на страната.
Лидерите на ЕС показват силната си подкрепа за Украйна, коментира АФП. Подписването става в условия на втвърдяване на тона към Москва, която отговори с подобни санкции на обявените от САЩ и Европа.
САЩ удариха по интересите на близки сътрудници на президента Владимир Путин, сред които началникът на кабинета му. Те добавиха още двайсет души в списъка от 11 руснаци с вече замразени активи в САЩ. Президентът Барак Обама заплаши Москва, че ще отиде по-далеч и посочи "ключови сектори" на икономиката. "Русия трябва да разбере, че по-нататъшната ескалация само допълнително ще я изолира от международната общност", каза той.
В четвъртък вечерта лидерите на Европейския съюз, заседаващи в Брюксел, последваха примера и взеха решение за добавянето на 12 руски граждани и проруски украински граждани към техния списък, с което броят им достигна 33. Няколко минути след това в кратко изявление Русия публикува свой собствен списък на санкциите срещу трима близки до Обама държавни служители и американски парламентаристи, включително консервативния сенатор Джон Маккейн.
"Нека няма съмнение, на всяко враждебно действие ще се реагира адекватно", предупреди Министерството на външните работи на Русия. Говорител на Кремъл описа като "неприемливи" санкции срещу Русия.
Европейците се споразумяха и за отмяна на следващата среща на върха ЕС-Русия, насрочена за юни в Сочи, както и на двустранните срещи между страните от ЕС и Русия. "Има временно прекъсване на политическите отношения. Срещата ЕС-Русия не може да се състои при тези условия", заяви Оланд, цитиран от АФП.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой подчерта, че ако липсва политическо решение на настоящата криза, Русия ще се изправи пред "последствия, които засягат много сектори на икономиката". Европейската комисия получи задачата да подготви "целеви мерки" за икономически санкции. Обаче само да ги подготви.  Сегашните доставки от Русия покриват около 60 процента от нуждите от петрол и газ на ЕС.
Във връзка със събитията в Украйна страните от ЕС обявиха три етапа на възможни санкции срещу Русия. Първият - прекратяване на преговорите за ново базово споразумение ЕС-Русия и договор за либерализиране на визовия режим. Вторият - индивидуални визови санкции и замразяване на активи на редица официални представители, отмяна на срещата на върха ЕС-Русия в Сочи. Третият етап включва икономически санкции.
Няколко страни от ЕС изразиха силни резерви относно икономическите санкции, в контекста на силния растеж на търговията с Русия през последните години и енергийната зависимост. Сред страните, свързани с Русия в този контекст, е и България.
"Ние трябва да бъдем изключително предпазливи", тъй като ЕС трябва да запази и двете оръжия в случай на по-нататъшна ескалация и "защита на интересите" на европейците, предупреди белгийският премиер Елио ди Рупо.
Европейският съюз трябва да мисли за изхода от конфликта в Крим и да остави отворени всички канали за комуникация с Москва. Този призив отправи към държавните и правителствените ръководители на 28-те председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. Той определи Кримската криза като голяма заплаха за системата за сигурност, изградена в Европа, след Втората световна война.
Загрижени за риска от икономически санкции, американските рейтингови агенции "Стандарт енд Пуърс" и "Фич" споделиха становищата си, изразявани чрез оценка на кредитен риск. Перспективата за кредитния рейтинг на Русия, според тях, е "негативна".
Международните платежни системи "Visa" и "MasterCard" спряха без предупреждение да обслужват платежните операции на клиентите на банка "Россия", срещу която САЩ наложиха санкции. Не се обслужват и картите, издадени от "Собинбанк", която е 100% собственост на банка "Россия". Путин от своя страна обяви, че възнамерява да си открие сметка в банка "Россия". "Доколкото разбирам, това е средностатистическа банка. Аз нямам сметка там, но в понеделник обезателно ще си открия", зарекъл се руският държавен глава.
Владимир Путин заяви, че "засега" Русия ще се въздържа да обяви санкции в отговор на санкциите, оповестени от Вашингтон срещу една банка и руски видни личности, предадоха руските агенции.
"Що се отнася до американските санкции и въвеждането на визов режим от страна на Украйна, мисля, че трябва да се въздържаме от ответни стъпки. Това преди всичко се отнася до визовия режим с Украйна, защото от него ще пострадат милиони невинни украинци, които искат да работят в Русия, за да издържат семействата си. Това не бива да се прави", посочи Путин на заседание на Съвета за сигурност.
Японското правителство от своя страна реши да предложи помощ от 710 милиона евро под различни форми за Украйна.
В това време няколко украински кораба в Крим вдигнаха руски флаг. В четвъртък група въоръжени мъже поеха контрола върху украинския военен кораб "Тернопол", който е на котва в Севастопол. Според украински говорител "при превземането на кораба са използвани шокови гранати, чула се е автоматична стрелба". Няма съобщения за пострадали при нападението.
Премиерът на Украйна Яценюк предупреди, че ще отговори "с военни средства" на руски опит да се "анексират" проруските източни райони на страната. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу пък увери американския си колега Чък Хейгъл, че Москва няма намерение да нахлува в източната част на Украйна.
Междувременно институционалният "блицкриг" за обвързване на Крим вече е завършен. Руската Дума ратифицира договора, подписан във вторник от президента Путин с проруските лидери в Крим. Руските депутати приеха и конституционната възможност за включването на Крим към руската територия. Малко по късно президентът Владимир Путин подписа закона за ратифициране на договора за приемане на Крим и Севастопол в РФ и закона за създаване на два нови субекта на федерацията - Република Крим и града с федерално значение Севастопол. Крим на практика вече е част от Руската федерация.

Москва си иска 16 млрд. долара от Киев

Украйна трябва да върне 16 млрд. долара на Русия, обяви руският премиер Димитрий Медведев. По думите му двустранните споразумения, по които страната е купувала природния газ по-евтино, ще бъдат обявени за недействителни. В замяна на по-ниските цени Украйна е предоставила за ползване военноморската база в кримския град Севастопол.
Споразуменията от Харков ще бъдат денонсирани, което ще даде на Русия правото да си иска парите от Украйна, каза още Медведев.


Руски ТВ канал:
Българи първи са владели Крим!



Прабългари са първите, които са владели Крим, вижда се от увлекателен видеоклип на руския ТВ канал "Дожд", който проследява историята на кръстопътния полуостров. Според клипа през 1200 г. пр. н. е. там са управлявали първите господари - гимерите. А според историците това са именно прабългари. Сайтът protobulgarians.com цитира съвременния германски културолог и философ Пиер Кребс, който отнася началото на Европейската цивилизация преди около 4000 г., когато "индоевропейските номадски племена се превърнаха в келтски, германски, елински и римски народи и чрез високите култури на езическата древност тя (Европейската цивилизация) постигна своя разцвет".
Единственият исторически документ, който осветлявал тази далечна епоха, бил един български летопис под заглавие "Вкратце о болгарословенском народе", публикуван от Георги Раковски. В него се разглежда най-старата история на българите, представени като един от най-старите народи на Европа. Летописът започва така: "Българският народ излезе в древността до Черното море до река Волга от великата Скандинавия, и зваха се тамо ГИМЕРИ и КИМЕРИ".
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 649

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 671

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 638

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ