03 Май 2024петък06:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Еврокомисията ще следи Скопие за добросъседство

Македония остана без дата за преговори с ЕС

/ брой: 289

автор:Дума

visibility 28

Македония очаквано остана без дата за за започване на преговори с ЕС. Това бе решено от Съвета по общи въпроси и външни отношения на ЕС.
Външният министър на България Николай Младенов съобщи по БНР, че другите участници в Съвета са взели предвид и българската позиция по този въпрос.
Македонските власти получават срок до пролетта да подобрят добросъседските си отношения. Този процес ще бъде подложен на оценка от Европейската комисия, преди евентуално да предложи дата за започване на преговори за членство в ЕС на бившата юго-република.
Това решение се съдържа в заключенията от заседанието на Съвета на министрите на ЕС. В решението си Съветът на ЕС се е съобразил с декларацията, направена от България за готовността на Македония за започване на преговори с ЕС и нуждата от подобряване на отношенията със съседните страни.
Съгласно текста на точка 42 от заключенията на съвета "с оглед на евентуално решение на Европейския съвет за започване на преговорите за присъединяване на бившата югославска република Македония, Съветът на ЕС ще разгледа, въз основа на доклад, който ще бъде представен от Комисията през пролетта на 2013 г., осъществяването на реформите в контекста на диалога на високо равнище във връзка с присъединяването (HLAD), както и стъпките, предприети за подобряване на добросъседските отношения и за постигане на взаимно приемливо решение на въпроса за името под егидата на ООН".
Заключенията на срещата в Брюксел във вторник вечерта трябва да бъдат потвърдени от лидерите на ЕС в четвъртък. Сегашният президент на Република България Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов бяха категорични по-рано, че страната ни подкрепя европейската перспектива на Република Македония, но българската подкрепа не е безусловна и зависи от изпълнението на критериите за членство, сред които приоритетно място заемат добросъседските отношения.
Според президента и министър-председателя перспективата за еврочленство ще се отключи не чрез пропаганда и "маркетингови кампании", а чрез реални действия за засилване на добросъседските връзки между България и Македония. За да се постигне напредък в тази посока, България предложи на Македония двете страни да подпишат Договор за добросъседски отношения, приятелство и сътрудничество върху принципите на Декларацията от 1999 г., да се постигне договореност за съвместно честване на бележити личности и събития от общата ни история и да се прекрати антибългарската кампания и подмяната на исторически факти.
Липсата на дата за преговори с ЕС за Република Македония разбираемо е централна тема както за печата, така и за електронните медии в Скопие. Според държавната информационна агенция МИА "Гърция е успяла в намеренията си да попречи на Македония да получи дата за преговори. Според МИА решението е взето под натиск на Гърция и отчасти на България. Проправителствените вестник "Вечер" и Телевизия "Сител" обвиняват България за провала в Брюксел. "България работи за Гърция" е заглавието във "Вечер". В. "Дневник" предава информацията на МИА и акцентира, че под натиск на България е включен параграф за изграждането на добросъседски отношения. "Утрински вестник" от своя страна предава думите на гръцкия външен министър Димитрис Аврамопулос, че решаването на спора за името остава ключен въпрос и условие за започването на преговори на Република Македония с ЕС.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ