13 Септември 2024петък11:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Евродокладът не се отнасял за правителството

/ брой: 34

автор:Дума

visibility 57

Порцията негативни оценки в Междинния доклад по механизма за сътрудничество и проверка на еврокомисията не се отнасяла за българското правителство. Оценката била за България и за институциите - съда, прокуратурата и МВР. Това е анализът и заключението на правосъдната министърка Диана Ковачева. За нея няма шамар за правителството, защото "между партньори няма шамари".
Ковачева заключи, че докладът съвсем не бил най-лошият от всички, публикувани от 2007 г. досега. Тя не се притеснила и от критиките относно провеждането на местните избори и президентския вот, както и от сигналите за купуване на гласове, въпреки че в доклада е отбелязано, че това се разследва от прокуратурата. В подкрепа на разсъждението си правосъдната министърка даде пример, че критики за начина, по който се провеждат изборите, имало и в евродокладите през 2009 г. и 2010 г. Иначе за Ковачева е постижение това, че България вече има Изборен кодекс, който, по думите й, е съобразен с изискванията на Венецианската комисия. В крайна сметка обаче Ковачева призна, че на изборите е имало много сериозни организационни нарушения, но вината се дължала на неподготвеността на изборната администрация.
Ковачева се ожали, че негативното политическо говорене за България се отразявало на съдържанието на доклада, както и на имиджа на страната.
След като направи заключението си за негативните оценки в евродоклада, министърката на правосъдието подхвана хвалбите, като според нея за Брюксел било положително започването на работа на комисията за предотвратяване на конфликта на интереси. Като положителна оценка Ковачева разчела и параграфа за издадените конкретни присъди по знакови дела и създаването на специализираните съд и прокуратура. Според прочита на Ковачева Брюксел оценявал положително и работата на Върховния касационен съд за уеднаквяване на тълкувателната практика.
Има подобряване на съвместните действия между съда, прокуратурата и разследващите, смята Ковачева. Тя обаче призна, че все още става въпрос за "работно ниво". Иначе за нея конфликтът между Цветан Цветанов и председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова е "дело от частен характер". В заключение Ковачева изтъкна, че все пак оценките в доклада са само технически, и допълни: "Анализът на доклада на ЕК е сериозен, но тълкуването понякога не е сериозно".


ВСС се оправда само с един скандал


Само един скандал е причината за негативните оценки към висшите магистрати, смята шефката на Висшия съдебен съвет Анелия Мингова. Тя обясни, че критиките дошли само заради скандалното избиране на съдийката, оправдавала убийците на Мартин Борилски - Нели Батанова, за шеф на Окръжния съд в Шумен. Иначе критиките били стари и с повече диалог можели да се решат проблемите. Острите критики на Европейската комисия за работата на ВСС и искането на тотална реформа заради недоверието и непрозрачността, при която взема ключови решения, бяха разчетени по-меко от Мингова.


Несериозно е опозицията да е виновна, смята Румен Петков

Трябва да се направи анализ на причините за негативния доклад на Европейската комисия, но да се сочат евродепутатите и опозицията като основни виновници е несериозно, категоричен бе депутатът от Коалиция за България Румен Петков. Той подчерта, че последният евродоклад е строго негативен. "За пръв път през тези 5 години в доклада има ясна формулировка, че изборите в България са манипулирани, че има купуване на гласове. Това във всички случаи е текст, който е залегнал в резултат на това, че в България имаше европейски наблюдатели на провеждането на тези избори", подчерта Петков. Той допълни и че за първи път се говори по този начин за слабостите и пропуските в разследването. Според Петков има много сериозни съмнения за това, дали в ЕК ще си обърнат мнението в юлския доклад.


"Ди цайт": Изпортване по български


Борисов към Танов: "Ало, Ваньо, Мишо Бирата пак ми се обади!"; Брюксел към Борисов: "Ало, София, пак се изпортихте!" - след междинния доклад българският премиер веднага намери виновните за "изпортването", пише германският вестник "Ди Цайт", цитиран от Дойче веле. Година и половина след това обаче все още не е ясно дали прихванатият разговор на Борисов с шефа на митниците Ваньо Танов е автентичен, както и дали Борисов е извършил престъпление, предотвратявайки митническа проверка, пише вестникът. В материала се казва, че този случай не е намерил място в предишния доклад на ЕК и тогава "българският премиер се радваше като примерен ученик, когото току-що са похвалили, че правителството му демонстрира политическа воля в тази борба". "В сегашния междинен доклад от Брюксел обаче няма и думичка на признание, а точно обратното - документът е издържан в силно критичен тон", пише "Ди Цайт". Вестникът набляга на това, че оценката на България в този доклад е значително по-лоша от тази на Румъния. Българският премиер Бойко Борисов търси у другите вината за лошата оценка на комисията. Този път той я открива у евродепутатите от опозицията и критичните спрямо властта неправителствени организации, които злепоставяли страната, посочва "Ди Цайт".

 

Посякоха закона за доброволчеството

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 175

ВСС възобнови процедурата за избор на главен прокурор

автор:Дума

visibility 15

/ брой: 175

ДПС остава в името на коалицията на Пеевски

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 175

Проверяват сайтове за лекарства от Турция

автор:Дума

visibility 14

/ брой: 175

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 15

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 14

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 14

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 13

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 12

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 15

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ