17 Юли 2025четвъртък14:41 ч.

Евродепутатът Момчил Неков: Порочната практика за орязване на бюджетите за култура в държавите членки на ЕС трябва да спре

Необходим е сериозен дебат за средствата, заделени за култура в следващата многогодишна финансова рамка

автор:Дума

visibility 1359

„Обявяването на 2018 г. за Европейска година на културното наследство свидетелства за промяна на манталитетите. Крайно време е да осъзнаем, че за европейците културата и традициите са изключително важни и не можем да правим повече компромиси с това. В момента, в който държавите изпитват финансови затруднения, най-напред се орязва бюджета за култура. Тази порочна практика трябва да спре“. Това заяви евродепутат Момчил Неков по време на дебат в пленарна зала относно стартирането на Европейската година на културното наследство. Според последните данни на Евробарометър, повече от 80 % от европейските граждани смятат, че културното наследство е важно за техния регион, държава и за Съюза като цяло. „Нека не забравяме, че Европа е посещавана от милиони туристи всяка година именно заради богатите бит и култура“, изтъкна Неков. „Надявам се поставянето на тази тема в общественото пространство да не отмине заедно с 2018 г., а да даде началото на сериозен дебат за средствата, заделени за култура в следващата многогодишна финансова рамка“, подчерта в изказването си Момчил Неков. „За мое съжаление, България, която официално пое кормилото на европредседателството, е една от малкото държави, които не планират специално финансиране за културно наследство“, допълни евродепутатът. Според него това е поредна пропусната възможност имайки предвид трагично ниските средства за култура, предвидени в националния бюджет.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ