На фокус
Евроатлантикът Цветанов
Солидарност - да, но не избирателно и под диктат
/ брой: 66
Николай Шопов
В България няма ден, в който да не се разгори дискусия по някакъв проблем. Скандалите следват един след друг. Едва отминал един, идва друг. То не беше лекарствен, кумгейт, суджукгейт, ограда на границата, учебниците по история, Трети март... Имам чувството, че България живее от скандал до скандал. Ето сега се дискутира решението на правителството да не изгони руски дипломати от България. По-голямата част от българските политици, анализатори и обществото като цяло подкрепя това решение и го намира за разумно и балансирано. И това е нормално, защото няма доказателства кой, кога и как е извършил престъпление срещу Сергей Скрипал и неговата дъщеря. Информациите са крайно противоречиви.
В началото веднага без всякакво разследване обявиха какво е веществото, с което е извършеното престъплението и обвиниха Русия. Твърдяха, че е газ, но се знае, че той е толкова силен, че настъпва моментална смърт. Тогава възникват съмнения и противоречия. Твърденията на официалните власти на Великобритания за мястото на отравянето се сменя непрекъснато. Първо беше в ресторант, после в автомобила на семейството, а сега в къщи. След като веществото е толкова смъртоносно и Сергей и Юлия Скрипал са били засегнати от него
как 4 часа след това отравяне
са били в ресторант? Най-новата версия е, че отровният газ е бил донесен от приятелка на Юлия Скрипал. Почти всеки ден се сменят версиите, а компетентните органи като Скотланд ярд и Организацията за защита от химическите оръжия мълчат. Чудно е как тази организация ще направи обективно разследване, като беше поканена чак на 14-ия ден след инцидента, когато едва ли са останали следи за изследване. Това, разбира се, не попречи на Тереза Мей, затънала във вътрешни и международни проблеми, да обвини Русия. А това, че Русия няма мотив да извърши това престъпление, въобще не се взема предвид. С високомерна наглост бившата велика империя, над която не залязваше слънцето, постави ултиматум на Русия. Явно Тереза Мей не схваща, че светът се е променил. Не стига това, но госпожата и нейният външен министър направиха невероятно много скандални изказвания, които противоречат на елементарното възпитание, да не говорим за дипломатическата практика. Изпълнявайки предначертаната стратегия за изграждане на санитерен кордон около Русия, за нейното отлъчване от света, за личното демонизиране на Путин, те оказаха натиск и върху други държави да се солидаризират с тях. Обичайните заподозрени - Полша, Литва и Естония - веднага се съгласиха. Едни с удоволствие, други формално, а пък трети, о ужас, отказаха. Веднага се натрапи мантрата как целият свят се противопоставил на Русия. Та целият свят това са 20 държави от около 200.
В България флагман на атаката
срещу решението на правителството стана Цветан Цветанов. Веднага беше последван от бригадата известни русофоби и отчаяни евроатлантици. Нямаха търпение да се изкажат такива видни мислители като Росен Плевнелиев, Илиян Василев и др. Цветанов заяви, че на всяка цена трябва да подкрепим Великобритания, да проявим солидарност както повеляват директивите на ЕС. С това си действие България щяла да покаже, че ние сме евроатлантици, а не евроазиатци. Питам се дали хората, живеещи в Евразия, са втора категория и не заслужават уважение. Цветанов зове - да бъдем солидарни. Солидарността е хубав принцип и не само в политиката и международните отношения, но и в човешките взаимоотношения. Но се питам защо не проявяваме солидарност с народа на Йемен. Солидарност трябва да проявяваме в тежки за другите страни моменти - природни бедствия, катастрофи, войни, хуманитарни проблеми и др. Може и в английския случай да се прояви солидарност, но при доказана вина, а не при голословни, засега, обвинения. Светът вече има опит в това отношение. Международната общност бе излъгана цинично при нападението в Ирак с фалшиво обвинение за притежание на химическо оръжие, включително от английския премиер Тони Блеър. Тази солидарност ни костваше живота на български войници. Бяхме солидарни и с нацистка Германия по време на Втората световна война, което ни костваше жестоки бомбардировки, жертви, разрушения и втора национална катастрофа. Да бъда разбран правилно. Не съм против солидарността. Това е прекрасен принцип, но не трябва да се проявява избирателно и да бъде под диктат. Защото стана ясно от много изказвания, че редица държави са били натискани да бъдат солидарни. Но някои проявиха независимост и отказаха да бъдат в стадото. И не защото не изповядват принципа за солидарност, а защото не искат да бъдат манипулирани и принуждавани.
Илиян Василев каза, че Борисов се огънал заради газовата тръба и бил направил отстъпка. Ами като виден специалист той би трябвало да знае, че се води геополитическа война, съпроводена с финансови и икономически интереси. И провокацията в Солсбъри е част от тази война. Тя няма да бъде последна. Ще се измислят все нови и нови поводи Русия да бъде сдържана, притискана и ако може да бъде победена. Защото проблемът е в нейното съществуване и несъгласието й да живее под диктата на САЩ. Русия нямаше да бъде атакувана, ако беше Русия от 90-те години - немощна, беззъба, зависима, ръководена от външни сили.
Желанието на Русия да бъде независима, суверенна, мощна държава е
истинската причина за атаките
срещу нея и президента Путин. Защото Русия показа, че може да има и други пътища за развитие и нейният пример може да бъде последван от други държави, което не е в интерес на глобалистите и неолибералите. Да не говорим за Щатите, за които е важно светът да се развива по техните правила и да се зачитат само техните национални интереси. А защо България да не защитава своите национални интереси? Да вземем пример от любимата Германия. Канцлерът Ангела Меркел изгони 4 руски дипломати, но в същия ден даде разрешение за строителството на "Северен поток"-2. Не само това, но прие и нови четирима руски дипломати. А защо Порошенко е против "Северен поток"-2? Защото Украйна ще загуби 3 милиарда евро от транзита. Нима за нас не е важно да имаме енергийна сигурност? Нима не е важно да бъдем енергийно независими? Нима не беше по-добре за България да получава директно газ от Русия, а не чрез Турция или Гърция отново руски газ. Когато човек е заслепен от патологична русофобия, той не мисли за националните интереси. Въпросът е да се защити нашият национален интерес. САЩ и Великобритания имат свои национални интереси и те не са българските.
В много изказвания на Цветан Цветанов, а и на други представители на ГЕРБ звучи едно обвинение към БСП, че била антиевропейска партия. Не виждам истина в това твърдение. БСП не е поискала България да напусне НАТО или ЕС. Напротив, при управлението на БСП България беше приета за член на ЕС. Явно това твърдение е опорна точка на ГЕРБ да се неглижира БСП в очите на международната общност и пред българския избирател. Какво антиевропейско има в желанието на БСП да се води балансирана политика в защита на националните интереси? Не е ли това най-важното в програмата на една партия?
Крайно време е да се поучим от историята и грешките си и да бъдем по-внимателни и прецизни при вземането на решения. Да не се поддаваме на емоции, на чужди влияния и да имаме по-визионерски поглед за развитието на света. Защото това, което ни се струва правилно сега, може да се окаже грешно в бъдеще. Колелото на историята се върти и не може да бъде спряно.