Евро и ваксини
/ брой: 194
В информацията, че 60 на сто от българите не приемат еврото, общо взето не се съдържа новина. Такава е нагласата на обществото от години. Ако Евросъюзът в един момент не се разпадне, единната валута ще бъде задължителна и за нас, защото това е предвидено в предприсъединителния договор, който страната е подписала. Въпросът в този казус е защо са толкова устойчиви негативните нагласи срещу еврото. Отговорът е елементарен - защото обществото получава безкрайно много разнопосочни сигнали за него и по този начин у хората се насажда страх и колебание, че за пореден път ще загубят спестяванията си и ще обеднеят.
Автор на най-апокалиптичните сценарии за България отдавна е професорът по приложна икономика Стив Ханке. Според него с еврото София ще загуби суверенитета на валутата си, който сега ѝ дава възможност, ако се случи нещо лошо с еврото, да го смени с щатски долар или злато. Друга мрачна прогноза на анализатора е, че с влизането в "чакалнята" ще се задействат приетите правила, които позволяват 15% колебания от фиксирания курс на лева към еврото. Така, ако средностатистически българин има спестявания от 10 000 лева (5110 евро), той може да загуби 765 евро от тях, ако правителството се съгласи на 15-процентна девалвация на лева.
Според други анализатори обаче обезценяване на лева няма как да стане. Срещу евентуалното преговаряне за курса на лева в рамките на валутния механизъм, което предизвиква опасения, бе приетото допълнително решение на Народното събрание, което е със силата на закон и дава ясен мандат - никой не може да се съгласи на друг курс. Беше заявено, че влизаме в еврозоната само при този курс. Всички институции и правила на борда остават. Това е и решение на ЕЦБ, според което всяка страна може да запази своя курс. И България точно това казва с промените в закона и с решението на парламента, че нищо няма да се промени, докато сме в чакалнята на еврозоната.
Така изведнъж се оказа, че еврото и ваксинацията срещу КОВИД-19 си приличат. Заради "далновидната" ни политика и по тези теми обществото е разделено. Резултатът - високо недоверие към еврото и ниско доверие към ваксините.