27 Декември 2024петък02:22 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ЕСТОНКАТА КАЯ КАЛАС ОГЛАВЯВА ЕВРОПЕЙСКАТА ДИПЛОМАЦИЯ

Външният министър на ЕС ще е „ястреб“ към Русия, ще подкрепя Украйна, ще е взискателна към САЩ като съюзник, ще е предпазлива към конфликта в Близкия изток

/ брой: 221

автор:Дума

visibility 4325

Никълъс ВИНОКЮР*, Хане КОКЕЛАЕРЕ*, Еди УАКС*

Кая Калас, днес на 47 години, живее в диктаторски режим в рамките на СССР до 14-годишна възраст. Още преди падането на режима баща й е застъпник на икономическата автономия на Естония, която тепърва ще върне независимостта си от Москва през 1991 г. Баща й Сийм Калас за кратко е премиер на Естония, а по-късно е и еврокомисар.
„Дяволът все още живее в Русия“, каза Кая Калас в интервю за Ройтерс преди година. Тогава тя разказва и за семейството на майка й, депортирано в Сибир през 1941 г. от съветската власт, която по това време смазва патриотичния елит в Естония и я окупира. Прадядо й е един от политиците с водеща роля в създаването на независима република Естония през 1918 г.
Кая Калас е адвокат. Тя се присъединява към Реформаторската партия на Естония през 2010 г. Първо е част от естонския, а по-късно и от Европейския парламент. През 2018 г. застава начело на партията си, а от 2021 г. е първата жена министър-председател на Естония.
Политиките, които Калас защитава, са за енергийна независимост, увеличаване на сигурността на страната й, която граничи с Русия, както и все по-тесни връзки със Запада. По време на управлението й започна кампания за демонтирането на съветски паметници в страната. Затова Москва издаде заповед за издирване и арест срещу нея през 2024 г.

 

Бившият естонски премиер дойде на изслушването в Европейския парламент добре подготвена. Видимо спокойна на „горещия стол“, Кая Калас даде кратки и ясни отговори на най-трудните въпроси, рязко отличавайки се от другите кандидати за външнополитически комисар на Европейския съюз.
След три часа изслушване публиката разбра как ще действа на своя пост новият шеф на европейската дипломация: ще е „ястреб“ към Русия, ще подкрепя Украйна, ще е взискателна към Съединените щати като съюзник. Тя обаче почти не спомена новоизбрания президент Доналд Тръмп и бе предпазлива по отношение на конфликта в Близкия изток.
Ето петте опорни точки на Кая Калас.
1. За Америка Европа е толкова важна, колкото и Китай!
Това е въпрос, който тя повтаря многократно и е насочен към бъдещата администрация на САЩ. Вашингтон ще сгреши, изостави ли Украйна, защото това би насърчило другия му стратегически противник - Китай. „Ако САЩ се тревожат за Китай, те също трябва да се тревожат за това как ще отговорим на Русия заради войната й срещу Украйна“, каза тя, добавяйки, че този конфликт застрашава „сигурността на света“.
Калас критикува „недостатъчните инвестиции“ на Европа в отбраната. Тя изрази съжаление за наложените ограничения върху оръжията, които ЕС е предоставил на Украйна, за да отблъсне атаките на Русия. Ето отговорd на Калас на евродепутатите, които настояха за мирно споразумение: „Може би не бях достатъчно ясна: аз съм за мир“.
В същото време тя предупреди, че споразумението от Минск (2015 г.) за прекратяване на конфликта, след първоначалното нахлуване на Русия в Крим и Източна Украйна, не е довело до траен мир.
2. НАТО да обслужва стратегическите нужди на Европа, не е нужна армия на ЕС
Калас не подкрепя създаването на армия на Европейския съюз и предупреди, че ако блокът има собствена военна сила, това може да доведе до опасен срив в командната верига в Европа. „Ако имаме две успоредни структури, топката може да падне между двата стола, а ние нямаме нужда от това“, каза тя. Това разгневи някои нейни критици. Бившият белгийски премиер Ги Верхофстад определи отговорите й като „много разочароващи“.
Калас също твърди, че Европейският съюз трябва да се съсредоточи върху чисто икономическата си роля, стимулирайки европейската отбранителна индустрия и увеличавайки производството на боеприпаси.
3. „Ястреб“ към Русия
Калас не се срамува от репутацията си на „ястреб“, когато става въпрос за Русия и Украйна. Призовавайки за „победата“ на Киев над Москва във встъпителната си реч, тя се разграничи от политиците, които използват по-хлъзгавата формула „колкото е необходимо“, за да опишат подкрепата си за Украйна.
Калас поиска ЕС да използва замразените активи на Русия (около 300 милиарда евро) за възстановяване на Украйна. „Русия унищожава Украйна и трябва да плати за това. Москва може да предяви иск за средствата си в международния съд. Но се съмнявам, че нещо ще остане след възстановяването на Украйна“, каза тя.
4. Внимавайте с войната в Близкия изток
Калас бе по-премерена в отговорите си за войната на Израел в Газа. Тя насочи вниманието към забраната за нападение над цивилни и гражданска инфраструктура в международното хуманитарно право, призовавайки за „най-голяма сдържаност от всички страни“. Според нея ЕС ще се обедини със САЩ и страните от Персийския залив, за да постигне прекратяване на огъня, създаване на две държави и освобождаване на израелските заложници.
5. Финализирайте търговското споразумение с Меркосур или Китай ще спечели
ЕС трябва да сключи търговски пакт с група южноамерикански държави, известни като Меркосур, или Китай ще нахлуе в този регион, твърди Калас. „Ако не подпишем търговско споразумение с тях, тази празнина наистина ще бъде запълнена от Китай“, каза тя, отбелязвайки, че в периода 2020 - 2022 г. китайските инвестиции в Латинска Америка са се увеличили 34 пъти. Въпреки съпротивата на Франция, ЕС се опитва да финализира това споразумение още през декември...

* Ник Винокюр е главен редактор на „Политико“ със седалище в Брюксел. Бил е репортер на Ройтерс в Париж, Стокхолм и Лондон. Експерт е по проблемите на тероризма, радикализма и синдикатите

* Хане Кокелаере е редактор в „Политико“, експерт е по САЩ, Украйна и Близкия изток

* Еди Уакс е политически репортер в „Политико“, фокусиран върху работата на Европейския парламент. Автор е на публикации за земеделието, използването на пестицидите и хуманното отношение към животните. Дипломира се във Факултета за съвременни езици в Кеймбридж

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ