05 Май 2024неделя05:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

ЕС забранява имотните сделки с руснаци

Това е лош сигнал за инвеститорите, предупреждават експерти

/ брой: 89

автор:Дума

visibility 532

Скоро руснаци нито ще могат да купуват, нито да продават апетитни жилища по Черноморието. Европейският съюз добави към шестия си пакет от санкции и забрана на сделки с недвижими имоти за руски граждани, като мярката ще е валидна за територията на целия Съюз, предава Блумбърг.
Предложението на Европейската комисия, част от което бе представено от председателката  Урсула фон дер Лайен преди дни, предвижда спиране на сделките с недвижими имоти с руски граждани, жители и юридически лица - забранява се продажбата или прехвърлянето, пряко или непряко, на "права на собственост върху недвижими имоти, намиращи се на територията на Съюза, или дялове в предприятия за колективно инвестиране, предоставящи експозиция към такива недвижими имоти", се посочва в правния текст, цитиран от Блумбърг Нюз.
Забраната се отнася за руснаци, които не са граждани на ЕС и нямат разрешение за пребиваване в държавите-членки на ЕС. Тя не важи за тези, които имат гражданство или пребивават в Европейското икономическо пространство или Швейцария, пояснява агенцията.
Забраната е част от най-новите действия на ЕС, насочени към руската държава и олигарсите - мерки, които за първи път ще бъдат насочени към доходоносната петролна индустрия на Москва и най-голямата банка в страната - "Сбербанк". Тя, подобно на други кредитори по-рано, се предвижда да бъде изключена от системите SWIFT.
Планът трябваше да бъде одобрен от държавите-членки на ЕС в понеделник, преди да влезе в сила, но поради възражения на страни като Унгария, Словакия и България, отнасящи се до петролното ембарго, което също е част от този план, до решение не се стигна. Засега.

Проблемът не е от вчера

Дълги години руснаците бяха основните купувачи на жилища в морските ни курорти. Много от тях прекарваха отпуските и лятната си почивка в България, а имотите им излизаха изгодно предвид добрите им доходи. През последните 2-3 години обаче руските граждани масово започнаха да продават апартаментите си по Черноморието заради обезценяването на рублата и невъзможност да обслужват кредитите в евро, посочват брокери на imoti.net. Купувачите са основно българи, които искат да вложат спестяванията си в недвижимости, вместо да ги държат без лихва в банките.
След избухването на войната в Украйна и последвалите санкции срещу Русия, имотните сделки станаха още по-затруднени, а вече ще бъдат и напълно замразени. Твърде бавно и сложно е изпращането на необходимите документи на руските собственици, намерили купувач за имота си, с което сделките трудно могат да бъдат подготвени.
Най-голям проблем създава изключването на руските банки от системата за разплащане SWIFT. Това прави невъзможно купувачите да направят превод към руска банка. В по-редки случаи руски граждани имат сметка в българска банка, но след санкциите се оказва, че те могат да разполагат със средствата си, но не и да получават входящи преводи. Т.е. не могат да получат пари от продажбата на имота си. В същото време разплащането в брой за суми над 10 000 лв. е законово нарушение.

Реакции

Намерението на Брюксел е много лош сигнал за всеки инвеститор, който се е запътил към ЕС. Това означава, че гражданин на която и да е държава утре може да попадне в подобна ситуация. По същата причина саудитските бизнесмени масово продават и изтеглят активите си от САЩ, защото утре, подобно на руските, могат да бъдат откраднати, коментират анализатори.
А къде остават приказките за демокрация,  човешки права, за върховенство на закона? Как и на какво правно основание може да се ограничават права на граждани, които нито са осъдени за престъпления, още по-малко - срещу човечеството или военни престъпления? С какво тези имоти помагат на руската армия във войната или пречат на украинската армия? Това решение няма и не може да има никакво отношение към политическите и военните решения. То е пряко погазване на човешките права.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ