19 Октомври 2024събота23:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС се обедини срещу дълговата криза

Срещата на 27-те обаче не успя да разсее опасенията за еврозоната

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 547

Държавните и правителствените ръководители на 27-те страни от ЕС одобриха широк пакет от реформи за стабилизиране на Европейския валутен съюз. Сред мерките са по-строг пакт "Евро-плюс" и Европейският механизъм за стабилност. Въпреки това Европейският съвет приключи, без да се постигне основната цел - да се засили доверието в устойчивостта на единната европейска валута и на еврозоната като цяло.
Пактът "Евро-плюс" предлага нови качествени мерки за икономическа координация в общността. Причините за приемането му са желанието на членките на еврозоната да имат по-координирано управление. Общо шест страни извън eврозоната обявиха, че се присъединяват към пакта. В пакта влизат България, Дания, Полша, Румъния, Литва и Латвия. Президентът на ЕС Херман Ван Ромпой уточни, че вратите на пакта остават отворени и за останалите извън еврозоната. На този етап Швеция, Малта, Чехия и Унгария заявиха ясна позиция срещу пакта. В "Евро-плюс" са вписани стриктно следване на Пакта за стабилност и растеж, наблюдение на макроикономическите показатели и прилагане на стратегията Европа 2020. Споразумението предвижда страните да приемат законови забрани срещу натрупването на дългове над 60% от БВП, да координират политиката си при определяне на данъчните основи и да обвържат ръста на заплатите с производителността, а възрастта за пенсиониране - с продължителността на живота. Синдикални организации и леви партии в Европа вече изразиха тревоги за възможен спад на доходите и загуба на социални придобивки заради пакта.
Лидерите на ЕС одобриха и създаването на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), който има за цел да осигури стабилността на финансовите основи на еврозоната. След одобрение от националните правителства той ще замести съществуващия в момента временен стабилизационен фонд на ЕС, чиито финансови активи достигат 440 млрд. евро. Общите активи на ЕСМ бяха фиксирани в размер на 700 млрд. евро, а непосредственият кредитен капитал ще съставлява 500 млрд. евро. Частта от ЕМС, която ще бъде под формата на налични пари, ще достигне 80 млрд. евро. Първите средства от тази част трябва да постъпват от юли 2013 г. Те ще се внасят в продължение на 5 години на ежегодни траншове. Заради португалската криза обаче в Брюксел така и не беше утвърдено планираното увеличаване на временния европейски спасителен фонд до 440 милиарда евро. Сред причините за това бе и категоричната позиция на Финландия, която отказва да отпусне допълнителни средства преди парламентарните избори в страната в средата на април.
Европейските лидери се споразумяха да изчакат резултатите от изборите в Португалия и Финландия и отложиха решението за увеличаване на фонда от 250 милиарда на 440 милиарда евро за юни. Финансовите пазари незабавно реагираха и държавните облигации на Португалия и Гърция продължиха да се обезценяват.
Междувременно рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" понижи кредитния рейтинг на Португалия с два пункта до "ВВВ".

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1578

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1582

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2113

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1612

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1630

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1880

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1812

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2100

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1912

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1609

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ