04 Май 2024събота12:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС предлага нов орган за борба с прането на пари

С единни стандартни и по-централизиран надзор общността ще възпира финансовите мошеничества

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 621

Европейският съюз ще предложи създаването на нова агенция за борба с прането на пари и нови правила за прозрачност при прехвърляне на криптоактиви. Според документи на ЕС, по този начин блокът възнамерява да отговори на призивите за по-строги действия в борбата с мръсните пари, пише "Катимерини".

Европа е подложена на натиск да засили прилагането на правилата за борба с прането на пари, след като няколко държави започнаха разследване на Danske Bank ("Данске банк") за подозрителни транзакции на стойност над 200 милиарда евро, преминали през малкия й естонски клон между 2007 и 2015 г.

Тъй като липсва общоевропейски орган за борба с прането на пари, Брюксел разчита на националните регулатори да прилагат своите правила, но те не винаги си сътрудничат пълноценно. "Прането на пари, финансирането на тероризма и организираната престъпност остават значителни проблеми, които трябва да бъдат решени на ниво Европейски съюз", пише в документите, цитирани от агенциите.

Европейската комисия предлага създаването на нов орган за борба с прането на пари Anti-Money Laundering Authority (AMLA) или Агенция срещу прането на пари, която ще се превърне в "централен елемент" на интегрирана система за надзор, съставена също от национални органи, казва се в документите.

"Чрез пряк надзор и вземане на решения по отношение на някои от най-рисковите субекти, имащи отношение към трансграничния финансов сектор, органът ще допринесе пряко за предотвратяване на случаи на пране на пари/финансиране на тероризъм в ЕСУ, пише още в документите.

В същото време то ще координира националните надзорни органи и ще им помага да повишат ефективността си при прилагането на единния правилник и да осигурят еднородни и висококачествени стандарти за надзор, подходи и методологии за оценка на риска.

Правилата на AMLA ще бъдат пряко обвързващи за държавите-членки, за да спрат престъпниците да се възползват от различията между националните регулатори, посочва се още в документите.

Допълнително предложение ще въведе нови изисквания на ниво ЕС за доставчиците на услуги за криптоактиви, за събиране и предоставяне на достъпни данни относно създателите и бенефициентите на трансфери на такива активи.

В момента прехвърлянето на виртуални активи е извън обхвата на правилата на ЕС за финансови услуги.

"Липсата на такива правила подлага притежателите на криптоактиви на риск от пране на пари и финансиране на тероризъм, тъй като незаконните средства може да постъпят чрез прехвърляне на криптоактиви", гласят документите.

Свен Гиголд, член на германската Зелена партия в Европейския парламент, заяви, че ЕК е съставила "силен пакет срещу прането на пари". Европарламентът и държавите от ЕС ще имат последната дума за предложените правила.

"С единни стандарти и по-централизиран надзор, ЕК въвежда важни подобрения, за да даде възможност за последователни действия срещу финансовите престъпления", каза Гиголд. Междувременно ЕС трябва да предприеме правни действия срещу държави от ЕС, които не прилагат по правилния начин правилата на AMLА, смята той. 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ