02 Май 2024четвъртък09:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС отказа специален статут на "Южен поток"

За "Газпром" остава още една възможност - да се договори поотделно с всяка страна, през която ще преминава газопроводът

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 491

Европейският съюз отказа на "Газпром" специален правен статут на газопровода "Южен поток". Този специален режим беше нужен на "Газпром", за да заобиколи действието на "третия енергиен пакет" на ЕС. Съгласно нормите на европейското законодателство в енергийната област трансграничните тръбопроводи могат да бъдат използвани и от трети лица, а бизнесът по транспортирането трябва да бъде разделен от доставянето.
От това правило се изключват съоръжения, които попадат под понятието TEN (трансевропейска суровинна инфраструктура). Конкурентният проект на "Южен поток" - газопроводът "Набуко", получи право да не предоставя достъп до съоръжението на трети лица.
За "Газпром" остава още една възможност - да се договори поотделно с всяка страна, през която преминава "Южен поток", да признае на нейната част от тръбопровода специален статут. Но даже и държавите да приемат своите части от съоръжението като елементи от европейската суровинна инфраструктура, окончателното решение остава за Еврокомисията.
Русия вече обяви, че ако ЕС не признае специален правен режим на проекта "Южен поток", тя ще обмисли пренасочването на своите газови доставки към Азиатско-Тихоокеанския регион.
В Европа сега е в разгара си демонополизацията на пазара на газ и електроенергия, посочва във "Ведомости" Константин Симонов, генерален директор на Фонда за национална енергийна сигурност. Идеята на Третия енергиен проект е проста - да се отдели производството на газ и електроенергия от транспортирането му, пише той. Което на теория ще доведе до ръст на конкуренцията, а след това и до намаляването на цените. Какво обаче ще се случи на практика? Да се отдели инфраструктурата от големите енергийни компании е възможно. Въпросът е в това кой в бъдеще ще плаща за строителството на нови газопроводи и електрическа мрежа, подчертава Симонов. И тук ЕС приема едно доста специфично решение. През октомври беше утвърден десетилетен план за инвестиции от бюджета на ЕС в ключови области на европейската икономика в размер на 50 млрд. евро. От тях 9 млрд. трябва да отидат за инвестиции в енергетиката. ЕС се бори за увеличаване на конкуренцията, като заменя частните инвеститори с държавни. Такъв откровено кейнсиански подход е съмнителна рецепта за привържениците на либералните пазари, твърди руският експерт.
Има и други любопитни моменти. Нека вземем статистиката на Евростат за първото полугодие на 2010 г. и да погледнем колко струва природният газ за крайния потребител. Най-евтин за населението газ има в Румъния, което на пръв поглед потвърждава правилността на привържениците на либерализацията. Но по-нататък започват чудеса. Следващите в класацията за най-евтин газ са България, Латвия, Естония и Литва, където като цяло Русия държи 100% от газовия пазар. Не по-малко любопитно е къде е най-скъпият газ, оказва се в Дания и Швеция, където въобще няма руски газ, а също така в Холандия и Италия. Между впрочем последните две страни са с едни от най-либерализираните газови пазари в Европа.
Смятам, че Третият енергиен пакет е доста изгоден за Русия, твърди Симонов. Сега можем да поискаме достъп до крайния потребител, без да купуваме газоразпределителни активи в ЕС. А ако конкуренцията между износителите на газ на входа на ЕС се окаже толкова голяма, както очакват европейците, тогава и цената ще тръгне нагоре. В резултат Третият пакет може да се окаже срещу потребителите. Урокът е прост: всеки догматизъм винаги е опасен, цитира "Ведомости" руския експерт.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ