ЕС отхвърли квотите за бежанци
Евролидерите пожалиха България - няма да ни пращат мигранти, засега
/ брой: 145
Държавните и правителствените ръководители на ЕС отхвърлиха окончателно идеята за схеми за задължително разселване на 40 хил. имигранти, пристигнали в Европа, обяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер поясниха след продължилите до 4 ч. сутринта в петък преговори, че разселването ще става на доброволна основа.
"Има две изключения - Унгария и донякъде България, защото тези две държави са засегнати от силни мигрантски потоци и мисля, че те ще получат от нас специално отношение, когато дойде времето за разпределението на молбите за убежище", заяви Туск. Според него това ще стане при окончателното договаряне, което предстои следващия месец. От своя страна Юнкер отбеляза, че въпросът не е дали схемата ще бъде задължителна или доброволна, а да бъде оказана подкрепа на Италия и Гърция.
Първоначално ЕК предложи схеми за задължително разселване на 40 хил. имигранти от Сирия и Еритрея, приети в Гърция и Италия, както и за още 20 хил., пристигнали в други държави по света. Великобритания, Ирландия и Дания имаха правото да не участват в схемата. Според Асошиейтед прес около дузина страни са били против плана, а още 12, които биха го подкрепили, искат методът за споделянето на бежанците да бъде подложен на преоценка. Системата от критерии заменя непопулярните предложения за задължителни квоти, срещу които възразиха Полша, Унгария, Чехия, Словакия и други, с аргумента, че на икономиките на бившите комунистически страни все още липсва капацитетът да се справят.
Критериите за разпределение, предвидени от ЕС, взимат предвид населението на страните, икономическата сила, нивата на безработица и усилията, вече предприети за оказване на помощ на бежанците. Предстоят още много спорове, прогнозира висш европейски дипломат, цитиран от Ройтерс.
По време на вечерята след заседанието италианският премиер Матео Ренци упрекна колегите си за неохотата да подкрепят плана, замислен като спешен отговор на трагедията със смъртта на 2000 мигранти в Средиземно море тази година. "Ако мислим, че Европа е само бюджети, това не е онази Европа, за която мислехме през 1957 г. в Рим", каза Ренци, намеквайки за основополагащия договор на съюза. "Ако не се съгласите с приемането на 40 хил. бежанци, не заслужавате да бъдете наричани Европа", подчертал Ренци на останалите лидери, предаде АП. "Ако това е вашата идея за Европа, можете да си я задържите. Или има солидарност, или не ни губете времето", казал той според европейски дипломат, настоял за анонимност.
"Има само едно решение - всеки трябва да защитава собствените си граници", каза унгарският премиер Виктор Орбан пред репортери. "През следващите години милиони ще потеглят на път, ако усетят, че имат шанс да влязат", подчерта той.
Унгария, която обяви ограничителни мерки срещу имиграцията, е на първо място в Европейския съюз по молби за убежище на глава от населението през първите три месеца на тази година, пише в новия си брой британското сп. "Икономист". Тя е следвана по този показател от Швеция и Австрия. Иначе най-много молби - 73 100, са били подадени в Германия, при общо 184 800 за целия ЕС. Италия е регистрирала 15 200 молби, докато в Унгария са били подадени 32 810 молби за убежище, като 70 процента от тях са на косовари.