ЕС обмисля помощи заради дъмпинга на украинското зърно
България, Полша, Чехия, Унгария, Словакия и Румъния може да получат финансови компенсации
/ брой: 21
Европейската комисия започва да обсъжда възможностите как да се помогне на фермери в шест "гранични" на Украйна държави, сред тях и България, които се оплакаха, че са залети от евтино зърно от Украйна, а собственото им производство застоява по складове. След последния Европейски съвет по земеделие и рибарство в Брюксел еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Януш Войчеховски каза, че ще внесе за обсъждане в Колегията на Европейската комисия въпроса за механизъм за разрешаване на проблема. Едно от възможните решения е засегнатите земеделски производители в България, Полша, Чехия, Унгария, Словакия и Румъния да получат финансови компенсации.
Става дума за това, че т.нар. коридори за солидарност с Украйна за износ на зърно на запад и към световните пазари са довели до струпване на продукция в тези 6 държави, докато в останалата част от ЕС няма такава ситуация. Обсъдихме проблема като първостепенен по важност и разговаряхме по полското предложение, направено от името на няколко държави, каза Войчеховски. Той даде конкретни примери, сред които и с България, при които разликата е в стотици пъти повече внос спрямо 2021 г., последната година преди войната.
Според данни на ЕС вносът на слънчоглед в България от Украйна се е увеличил до 804 хил. тона за периода януари-декември 2022 г. спрямо 36 074 тона за същия период на 2021 г. Украйна се превръща в основен доставчик на слънчоглед в България, което затруднява продажбата на български слънчоглед и допринася за намаляване на цените на вътрешния пазар. В периода от януари до ноември 2022 г. вносът на царевица от Украйна в граничещите държави членки на ЕС се е увеличил драстично в сравнение с предходните години, от няколко хиляди тона до няколко милиона тона. У нас вносът на украинска царевица миналата година е стигнал до 16, 742 хил т при 361 т година по-рано.