02 Май 2024четвъртък21:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС намалява натиска за свиване на държавните дефицити

Страните ще могат да се отклоняват от изискванията, ако растежът им е под потенциалния или ако предприемат структурни реформи

/ брой: 10

автор:Дума

visibility 438

Европейският съюз (ЕС) заяви, че ще намали натиска върху страните членки за намаляване на техните бюджетни дефицити. Ходът най-вероятно ще даде повече време на Франция, Италия и други страни да изравнят бюджетните си финанси с правилата на ЕС, пише Investor.bg, като се позовава на MarketWatch.
Европейската комисия (ЕК) обяви във вторник нова политика за това как ще надзирава бюджетните правила на съюза. В момента те задължават страните да поддържат бюджетните си дефицити под 3% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Страните от ЕС прекараха последните пет години в орязване на бюджетните дефицити, които бяха раздути от икономическата криза, като увеличаваха данъци и намаляваха разходи, което попречи на икономическия ръст и повиши рязко безработицата в голяма част от съюза.
С отслабването на напрежението на финансовите пазари след пика на дълговата криза в еврозоната през 2012 г. комисията промени интерпретацията си на бюджетните правила в опит да минимизира негативния икономически ефект от орязването на разходите. Съобщението от вторник до някаква степен формализира тази позиция, като в същото време предлага някои нови политики.
Книгата с бюджетни правила е основата на европейското икономическо управление, заяви вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис. Ние правим така, че то да бъде изпълнявано по интелигентен, ефективен и възможен начин, допълни той.
Комисията заяви, че ще позволи на страните да се отклонят от предишните задължения за намаляване на дефицита, ако предприемат структурни реформи, като например промяна на трудовото законодателство, която да улесни бизнеса да наема и уволнява работници. Това би помогнало на френското правителство, което се надяваше комисията да позволи на Париж да има по-висок от предварително договорения дефицит.
Париж дори може да спечели отлагане на реформите, които още не е възприел, но само ако тези политики включват "ясно заявени мерки и изпълними срокове за тяхното приемане и изпълнение", заяви комисията.
Новата политика също така ще позволи на икономиките, които се справят доста под възможностите си (с висока безработица и неизползван потенциал на индустрията) да намалят дефицитите си с по-бавно темпо. Икономиките, попаднали в "много лошо време", с разлика между реалното и потенциалното производство между -3% и -4% от БВП, няма да бъдат карани да намаляват дефицитите си изобщо, или само с 0,25% от БВП, ако дългът им е над 60% от БВП.
Италия попада във втората категория, с разлика в производството от -3,4% и дълг от над 130% от БВП. Това означава, че страната няма да прилага нови мерки за орязване на разходите от вече заложените в бюджета за тази година.

С по 0,5% ще намалява дефицитът в следващите 3 години

Министерският съвет одобри на заседанието си вчера промени в актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2015-2017 г., одобрена с РМС 791/2014 г.
С тях се осигурява съгласуваност на бюджетните параметри за периода с одобрените от Народното събрание закони за държавния бюджет, за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2015 г. и произтичащите от това промени в средносрочен план.
Промените в актуализираната средносрочна прогноза са направени изцяло въз основа на изискванията на Закона за публичните финанси като важен елемент на доброто управление на публичните финанси.
Предвиденото салдо по консолидираната фискална програма в периода 2015-2017 г. остава непроменено и е съответно дефицит в размер на 3% от БВП за 2015 г.; 2,5% от БВП за 2016 г. и 2% от БВП за 2017 г. Планираното ежегодно намаление на дефицита със стъпка от 0,5 на сто ще покаже устойчива тенденция към подобряване на бюджетната позиция в подкрепа на изведената като приоритет правителствена политика на гарантиране на финансова стабилност и постепенна финансова консолидация.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ