19 Юли 2025събота21:28 ч.

ЕС на кръстопът

/ брой: 192

автор:Юри Михалков

visibility 2221

Унгария спечели вчера окончателно схватката с Брюксел срещу въвеждането на наказателната процедура против страната съгласно член 7 от Лисабонския договор. Чешкият парламент гласува резолюция срещу задействането на процедурата, а това стана, след като президентът, премиерът и председателят на парламента вече се бяха обявили против нея. Тази позиция на Прага не бе изненадваща, но вече стана официален факт. Как ли той ще отекне у нас и най-вече у Борисов.
Известно е, че за да влезе в сила поисканото от Европарламeнта наказание, то трябва да бъде одобрено от всички страни членки. Няма как Прага да я одобри в Европейския съвет, след като основните й институции са я отхвърлили. Знае се също, че против шамаросването на Унгария се обявява и Полша, срещу която пък е задействана също наказателна процедурата, но от Еврокомисията. А Будапеща вече обеща на Варшава, че няма да вдигне ръка за процедурата.
Брюксел вдигна мерника на Полша заради съдебната реформа, която давала възможност на изпълнителната власт да налага волята си върху съдебната власт. Унгария пък е взета на мушка най-вече заради независимата си мигрантска политика. 
Ясно е, че конфликтите на Брюксел с Будапеща и Варшава са като земетръси, които раздрусват сградата на общността. Засега земетръсите не са разрушителни, но често такива по-слаби трусове са предвестници на руини. И за да оцелее, ЕС трябва да се реформира и да даде по-работещ отговор на фундаменталния въпрос кое е първото - суверенитетът или общностното начало. А може би и двете? Защото нещата никак не са еднозначни. В случая с Унгария симпатиите са на страната на суверенитета, защото не е логично да караш една нация да се чувства застрашена заради мигрантските претенциите на общността. Полският случай обаче не е такъв. Там симпатиите би трябвало да са за общото начало, защото зад паравана на суверенитета министри ще нареждат на съдии кого и как да съдят (и да не съдят).Задава се и конфликт с Румъния, където политиката мутира правосъдието, за да не го отнесе корупцията.
Дали обаче в Брюксел търсят баланса?

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ