17 Юли 2025четвъртък05:54 ч.

ЕС единодушен за оставката на Кадафи

Евролидерите се събраха в Брюксел на извънредна среща заради Либия

/ брой: 58

автор:Дума

visibility 724

Вчера в Брюксел се проведе извънредна среща на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС, посветена на Либия. В навечерието на Европейския съвет в белгийската столица се срещнаха и външните министри от ЕС, както и министрите на отбраната на страните членки на НАТО. Президентът на Евросъюза Херман ван Ромпой призова лидерите на ЕС да отправят ясно послание в подкрепа на демократичните промени в Северна Африка. Херман ван Ромпой отбеляза, че срещата е подходящ случай ЕС да помисли за преразглеждане на политиката си за добросъседство, особено в частта за страните на юг от европейските граници.
В Брюксел ЕС призна либийската опозиция за "легитимен политически партньор" и призова Кадафи да подаде оставка незабавно. Евролидерите обсъдиха по-нататъшните действия на ЕС за справяне с резултата от събитията в Либия, възможностите за мобилизиране на хуманитарни ресурси, евакуацията от страната на европейските граждани и подкрепата за прехода в Египет и Тунис.
Извънредната среща на върха беше открита при взаимно разбиране от всички участници на необходимостта от оставката на Муамар Кадафи и на фона на разногласия за възможността за приемането на силови мерки срещу Либия, съобщиха световните медии. Общата позиция е била изразена от германския канцлер Ангела Меркел, която е заявила, че Кадафи трябва да си тръгне незабавно и че той не се явява събеседник в диалога с Европейския съюз. Меркел е подчертала, че Евросъюзът трябва да изработи единна позиция по Либия.
По информация на различни европейски източници президентът Никола Саркози обаче се опитал да убеди своите колеги да поддържат либийската опозиция, докато й бъде оказана военна поддръжка. Париж отива още по-далеч, като Саркози предложил да бъдат нанесени удари по военните летища на Кадафи за потискане неговата авиация, а също и да се започне електронно заглушаване на каналите за военна връзка на правителствените сили на Либия. При пристигането си в Брюксел Саркози заяви, че Либия се намира в положението на Сомалия - няма ръководство и международно представителство. От своя страна германският канцлер Ангела Меркер заяви, че е "дълбоко скептична" относно идеята за военна интервенция в Либия в момента, но същевременно подчерта, че положението в страната се променя с всеки изминал ден.
Европа е твърдо убедена, че за Муамар Кадафи няма връщане назад, но не е единна в отношението си към опозицията. Българската позиция по въпроса със статута на либийския Преходен национален съвет е, че страната ни не признава движения, а държави. Повечето от европейските лидери не са настроени толкова войнствено, колкото са Париж и Лондон. Общото становище е, че всички опции за действие трябва да останат открити. Усилията на този етап ще бъдат насочени главно към мерки срещу влошаващата се хуманитарна обстановка в района; към уточняване на фактите на място, информацията за които e противоречивa.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ