24 Юни 2024понеделник14:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За последните 5 години

ЕС е загубил 6 млн. работни места, а САЩ - 1 млн.

Публичните дефицити на държавите членки са се понижили от средно 6,9% от БВП през 2009 г. до 3,5% в края на 2013 г.

/ брой: 67

автор:Дума

visibility 45

През последните 5 години 6 млн. работни места са били загубени в ЕС, в сравнение с около 1 милион в САЩ и толкова в Япония. Това показва изследване за състоянието на европейските икономики "Барометър 2014: пролет", изготвено от най-влиятелната организация на европейския бизнес - "Businesseurope", и представено от БСК. По същия начин заетостта в ЕС понастоящем е около 68%, което остава далеч от целта за 75% заетост, заложена в стратегията "ЕС 2020", пише в анализа. Повишаването на производителността на труда в ЕС през последните години е предимно благодарение на направени съкращения на персонала в големите европейски компании или в цялостно закриване на по-неконкурентните фирми.
Анализът на "Businesseurope" отчита, че едва 23% от препоръките от миналогодишното проучване са изпълнени, т.е. по-малко от една четвърт от реформите са реализирани, а конкурентоспособността на ЕС продължава да отслабва, тъй като останалите световни икономики не са били в застинало състояние, в изчакване Европа да се възстанови.
Докладът показва още, че общата данъчна тежест в ЕС сега е 50% по-висока от тази в САЩ и 30% по-висока спрямо Япония, а средната данъчна тежест върху труда е 40% по-висока от тази в САЩ и Япония. Положителна новина е, че държавите-членки отбелязват значителен напредък в намаляването на публичните дефицити, които се понижиха до 3,5% от БВП в края на 2013 г., в сравнение с 6,9% през 2009 г., е отбелязано в доклада.
Делът на ЕС в световните потоци на преки чуждестранни инвестиции падна до 24% спрямо 2012 г. и 40% спрямо 2000 г. Нарастващата конкурентоспособност на китайската и индийската икономики се отразява на повишената им атрактивност като инвестиционна дестинация. Макар ЕС все още да остава привлекателен за преки чуждестранни инвестиции, те намаляват поради слабата икономическа перспектива и финансовата нестабилност на еврозоната.
Инвестициите в проучвания и иновации продължават да изостават от тези в САЩ и Япония, като делът на ЕС в приложните изследвания и патентите намалява. Административните изисквания за започване на нов бизнес в ЕС са три пъти по-тежки от тези в конкурентните икономики.
Според организациите, членуващи в "Businesseurope", през 2014 г. приоритетно следва да бъдат проведени реформи. Те трябва да са в посока на по-висока ефективност на публичните разходи и избягване на увеличението на данъците. Също и реформи на пазара на труда в посока по-голяма гъвкавост и повишаване на компетенциите на работната сила. Трябва да се намаляват енергийните разходи на фирмите с цел повишаване на глобалната им конкурентоспособност. Реформи са необходими и за подобряване на банковото кредитиране и възможностите за достъп на предприятията (особено МСП) до кредитен ресурс.
Последните проучвания на ЕК показват, че БВП на еврозоната може да бъде до 6% по-висок след 10 години, ако държавите членки приемат мерки за реформи. Европа спешно се нуждае от задълбочени структурни реформи, за да си възвърне мястото в глобалната конкурентоспособност, за да възстанови икономическия растеж, да осигури работни места и устойчиво повишаване на европейския стандарт на живот, пише още в доклада.

Съставянето на кабинет е ангажимент на ГЕРБ

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 117

БСП настоява български оръжия да не бъдат използвани в Русия

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 117

В Хасково вот за съветници, в Панагюрище - за кмет

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 117

България изостава все повече от Румъния

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 117

Пускат златна монета "Св. св. Петър и Павел"

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 117

БНБ алармира за бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 117

Хусите атакуваха американски самолетоносач

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 117

Политическа безпомощност

автор:Александър Симов

visibility 189

/ брой: 117

Други са първите...

автор:

visibility 192

/ брой: 117

Прайдовете като идеология

автор:Дахер Дахер

visibility 188

/ брой: 117

Един пионер на медодобива в България на 90

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 117

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ