Световният икономически форум:
ЕС да не спира реформите!
Светът се страхува кризата в Европа да не се пренесе и другаде
/ брой: 22
Финансово-икономическата ситуация в еврозоната се е подобрила много, в сравнение с 2012 г., но все още е рано за отпускане, смята директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард. "Много крехка ситуация", заяви тя в изказването си на Световния икономически форум в Давос.
Според нея еврозоната е заплашена от няколко фактора. "Имаме три държави от 17-те страни от еврозоната, които са под програмите на МВФ, ЕС, и ЕЦБ, а скоро вероятно ще има още една - Кипър", отбеляза Лагард и припомни за Испания и Италия, които в същото време "значително са подобрили положението си около достъпа до финансовите пазари".
Лагард смята, че в еврозоната през 2013 г. изгледите са нестабилни, но все пак положението се очертава да е по-добро от 2012 година. По думите й успехите на някои държави в социално-икономическите реформи са довели до стабилизиране на ситуацията в действията на ЕЦБ.
"Моят принцип е "без отпускане", защото 2013 г. ще бъде още една година трудна работа", заключи Лагард.
На фона на британските размисли да я бъде или не Великобритания в Европейския съюз, Лагард посочи, че успешното бъдеще на Обединена Европа е именно в единството.
"Европа е много по-силна, когато всички са заедно, когато се бори и е по-конкурентоспособна. Мисля, че това е дебат, който е резултат от инициатива на Обединеното кралство. Канцлерът на Германия ясно заяви решимостта си да говори за конкурентоспособността, а както всички знаем, конкурентоспособността е в центъра на много реформи, които в момента или се подготвят, или вече са в ход", коментира Лагард.
Управителят на канадската централна банка Марк Карни, който от 1 юли ще поеме ръководството на централната банка на Великобритания, приветства реформите в европейските страни за повишаване на тяхната конкурентоспособност. Този процес ще отнеме години, предупреди в същото време Карни.
По време на четиридневния форум политици и бизнес лидери непрекъснато призоваваха страните от Европейския съюз да не спират реформите, на фона на опасенията, че кризата в еврозоната може да навреди на останалата част от света.
В Давос присъстваха около 2500 политици и бизнес лидери, включително 50 правителствени ръководители. Тази година протестите срещу събитието бяха значително по-слаби.