17 Юни 2024понеделник14:20 ч.

Ернандес обърна Брага, Челси се дави в Донецк

/ брой: 248

visibility 85

Вицешампионът на Англия Манчестър Юнайтед сътвори пълен обрат и по възможно най-класическия начин отчая Спортинг Брага с 3:2, за да запише трета поредна победа в група Н на Шампионската лига. На "Олд Трафорд" "червените дяволи" започнаха стресиращо и губеха с 0:2 след голове на Алан (2 и 20). Португалецът се разписа след центриране на Уго Виана, което получи между двама защитници на домакините, и простреля в долния десен ъгъл вратата на Давид Де Хеа. После Едер направи за смях Майкъл Карик край аут линията и подаде по конец към Алан, който отново между няколко футболисти на Юнайтед реализира. Тогава обаче заблестя Хавиер Ернандес, който доказа защо сър Алекс Фъргюсън го налага в състава доскоро за сметка на Димитър Бербатов. Мексиканецът намали с удар с глава след комбинация между Ван Перси и Кагава и центриране на японеца. След почивката пък португалската защита сътвори уникална глупост и Джони Еванс (62) изравни. Защитникът на домакините при меле не успя да шутира в първия момент, но при втория опит провря топката в мрежата. Домакините наложиха тотален натиск и след диагонално центриране отдясно на Том Клевърли Чичарито с глава забоде топката във вратата на гостите и върна радостта на феновете, препълнили "Театъра на мечтите".
В другия мач в групата в "балканско дерби" Галатасарай и ЧФР Клуж се изцедиха докрай под проливния дъжд в Истанбул и завършиха 1:1. Малко преди почивката Хамит Алтинтоп и Йохан Елмандер бяха заменени принудително заради контузии. Преди това пък уругваецът Матиас Агирегарай от Клуж бе изгонен след 2 жълти картона само за 3 минути. Дани Нунку (19) си отбеляза автогол от 6-7 м и румънците поведоха. В 35-ата мин. Галатасарай получи шанс да изравни, след като единственият румънец в стартовия състав на Клуж, при това етнически унгарец Ласло Сепси, игра с ръка в наказателното поле. Вратарят Марио Фелгейрас обаче спаси почти без проблеми удара на Фелипе Мело от дузпата. Героичните опити на румънците да запазят резултата продължиха чак до 76-ата мин. когато центриране на Нордин Амрабат сложи топката на главата на Бурак Йълмаз и той от границата на вратарското поле направи 1:1.
В група Е първенецът на Украйна Шахтьор надигра еврошампиона Челси с 2:1 и излезе едноличен лидер. На "Донбас Арена" домакините попиляха носителите на трофея през първото полувреме и само Петер Чех на вратата попречи да се стигне до солидна разлика още преди почивката. Чешкият страж на "сините" спаси 4 невероятни положения след уникални грешки на отбраната пред себе си. След изпълнение на тъч топката достигна до Луис Адриано в наказателното поле, неговият шут се отклони от ръката на Джон Тери, след което попадна в непокрития Алекс Тейшейра (3), който по диагонала от 10 м разстреля Чех. Само след четвърт час Франк Лампард се контузи и бе заменен от Еден Азар. Той не успя да изнесе една топка и докато претендираше за нарушение, Фернандиньо (52) светкавично напредна с дрибъл и заби кълбото във вратата на Чех. Гостите намалиха едва 2 мин. преди края. Тогава Бранислав Иванович проби в пеналта отдясно, центрирането му бе пропуснато от Азар и намери оставения съвсем сам Оскар (88), който от 5-6 м прати топката в мрежата на домакините. Шахтьор изпълни заканите на своя треньор Мирча Луческу, да впечатли сериозно Челси, така че собственикът Роман Абрамович да поиска всички футболисти на украинския тим в своя английски клуб.  В другия мач от групата Ювентус не успя да победи в Копенхаген и измъкна 1:1 с Нордселанд чак в 81-вата мин.