Ердоган се закани на Дамаск, но бяга от конфликт с Русия
Сирийската армия превзе 22 селища в провинция Идлиб и е обкръжила там стратегически град
/ брой: 25
Сирийската армия навлезе в село в сирийската провинция Идлиб, в което е разположен един от 12-те наблюдателни поста на турската армия, съобщи телевизия "Ар Арабия". Турският президент Реджеп Ердоган предупреди в отговор сирийската армия да се изтегли от всички турски постове в Идлиб.
Селото, което мина под контрола на армията на Дамаск, се намира източно от град Саракиб, също в граничната провинция Идлиб. По-рано сирийската агенция САНА предаде, че армията е освободила 22 селища около град Саракиб, където има терористи от групировката "Джебхат ан Нусра". Саракиб e обграден от три страни и армията е на 1 км от града. Градът е със стратегическо значение, защото се намира на кръстопътя на магистралите Латакия-Алепо и Дамаск-Алепо. Завземането му ще ускори разгрома на джихадистите в Идлиб.
Командването на сирийската армия предяви ултиматум на обкръжените бандитските формированията в Саракиб и в близкия Тел Тоукан. "Сирийската армия дава на бойците последен шанс и им предлага да сложат оръжие заради запазването на живота на мирните жители", казва се в заявление на армията. Тя настоява обкръжените джихадисти "да не използват мирните жители като жив щит, надявайки се на военна помощ от страна на Турция".
"Командването на въоръжените сили смята за незаконно присъствието на турски войски в Идлиб и изразява готовността на сирийската армия за незабавен отпор срещу всякакви враждебни действия от тяхна страна", гласи още становището на армията на президента Башар Асад.
В отговор Реджеп Ердоган поиска от сирийските военни да излязат извън турските наблюдателни пунктове в Идлиб. Турция има право на самоотбрана в зоната на деескалация в сирийската провинция Идлиб, заяви Ердоган, цитиран от ТАСС.
Едновременно със завземането на селото край Саракиб постъпи информация, че Анкара изпраща нови военни подкрепления към границата със Сирия.
Ердоган обаче заяви във вторник късния следобед при завръщането му от Украйна, че в дадения момент Турция няма да влиза "в конфликт или сериозно противоречие с Русия". "С Русия имаме много сериозни стратегически инициативи (проекти)", подчерта президентът, цитиран от турски и руски медии. Като примери за такива инициативи той посочи изграждането на първата АЕЦ "Аккую" в Турция и "Турски поток". За централата той каза, че "там има много, много сериозни цифри", а за "Турски поток": че "е важен и за нас, защото е стратегическа инвестиция".
По-късно вечерта във вторник той проведе телефонен разговор с Владимир Путин. В разговор бе подчертана необходимостта от пълното изпълнение на руско-турските договорености за Идлиб, предвиждащи засилване на съвместните усилия за неутрализиране на екстремистите, предаде ТАСС. "Владимир Путин обърна внимание на рязкото активизиране на терористичните групировки, чиито атаки доведоха до многобройни жертви сред мирното население", отбелязаха в Кремъл. Президентите се договориха да бъдат взети неотложни мерки за по-висока ефективност при координирането на действията на двете страни в Сирия.
Турция не можа да изпълни няколко ключови задължения в Идлиб, заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за в. "Российская газета". Първото е, че Турция не можа да разграничи въоръжената опозиция, която е готова за диалог с правителството на Башар Асад, от терористичната групировка "Джебхат ан Нусра", преобразувана в "Хаят Тахрир аш Шам". Второ, Турция прехвърля екстремисти от двете групировки в Либия, за участват във военните действия там, поясни Лавров.