20 Май 2024понеделник15:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Енергийният министър: Доставките от Русия за АЕЦ "Козлодуй" са без алтернатива

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 393

"България все още зависи от Русия за поддръжка на оборудването на ядрената ни централа. Затова правителството гласува тази дерогация. Дългосрочно търсим алтернативни доставчици. Работим с всички държави, където има подобни реактори, за да осигурим дълготрайни доставки. Другото е презапасяване с такива части, които могат да се окажат рискови." Това заяви пред БНР служебният министър на енергетиката Росен Христов и подчерта, че анализите на Министерството на енергетиката показват, че без ядрената енергетика не можем да постигнем нито целите за декарбонизация, нито енергийната сигурност на страната. Той посочи още, че дерогацията не е еднократна и ще бъде необходима и занапред, защото над 40 са елементите, които се доставят от Русия и са без алтернатива. 

В същото време Христов обяви, че през следващите месеци се очаква да бъде подписано  междуправителствено споразумение със САЩ и договор за предпроектно проучване за евентуално изграждане на нова ядрена мощност в България. В края на миналата седмица той инспектира изграждането на терминала за втечнен газ край Александруполис, в който България има 20%.

В началото на януари с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Демократична България" и "Български възход" парламентът задължи служебното правителство да преговаря с правителството на САЩ за изграждане на нова ядрена мощност по технологията АР-1000 на компанията "Уестингхаус" и до 1 март да предприеме действия за започване на строежа на реактора на площадката, определена за Седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Теренът е лицензиран за АР-1000, но някои от разрешителните изтичат скоро и вероятно ще трябва да бъдат подновени. Още преди три месеца обаче Христов заяви, че предпочита действията на правителството за нови ядрени мощности да не бъдат ограничавани от вид технологии, конкретни компании и държави, и допълни, че се водят разговори за бъдещи реактори и с компании извън "Уестингхаус". 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 231

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ