18 Юли 2025петък02:50 ч.

Емотиконите преобръщат начина ни на мислене

/ брой: 34

автор:Дума

visibility 488

Картинки, пиктограми или набор от символи, използвани в социалните мрежи или в скайпа - така наречените емотикони, преобръщат начина, по който мислим. Според австралийските учени употребата на лица от точки и скоби задействат части от мозъка, които обикновено отговарят за разпознаването на истински лица. Експертите смятат, че огромната популярност на емотиконите се дължи на факта, че ние разпознаваме тези символи като реални емоции.
Изследователите са на мнение, че обръщаме по-голямо внимание на лицата, отколкото на повечето неща, които виждаме, докато опитваме да ги "прочетем" като израз на чувства или състояния.
"Емотиконите са нова форма на езика, който говорим. За да го декодираме, създаваме нов модел на мозъчна активност", твърди д-р Оуен Чърчис от университета "Флиндърс" в Аделаида.
Специалистите са провели специален експеримент с 20 души, които са разгледали образи на истински лица, емотикони с усмивки и безсмислена поредица от знаци. Учените са използвали електрофизиология, за да определят модела на електрическа активност в мозъка, когато участниците виждат различни образи. Резултатите показват, че реагираме на емотиконите по същия начин, както когато видим човешко лице.
Най-популярният емотикон е усмихнатото човече  - :-). То е създадено в САЩ през 60-те години. Проф. Скот Фалман от университета "Карнеги Мелън" в Питсбърг изпраща електронно писмо, в което за първи път използва усмихнатото лице.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ