Елиът Спагат: Байдън прие лидерите на Западното полукълбо
/ брой: 113
Миграцията зае централно място на срещата на лидерите от Западното полукълбо, което отразява превръщането й в основен въпрос на външната политика на фона на драмата за това кой идва и кой си остава у дома.
Декларацията от Лос Анджелис, която предстои да бъде огласена, докато президентът на САЩ Джо Байдън се среща с колегите си от Северна, Централна и Южна Америка, се очаква да бъде кратък призив за действие, който (както се надяват поддръжниците му) ще направлява страните при приемането на хора, бягащи от насилие и гонения и търсещи по-голяма икономическа стабилност.
От 2017 г. насам САЩ са най-предпочитаната от търсещите убежище държава, а това е предизвикателство, затруднило както Байдън, така и предшествениците му Доналд Тръмп и Барак Обама.
Противоречията подкопаха началото на срещата на върха, чийто домакин за първи път след първото провеждане на форума през 1994 г. са САЩ, и то в момент, когато Китай се опитва да направи пробив в региона.
Въпреки че Байдън беше силно ангажиран с Латинска Америка, докато беше вицепрезидент, фокусът му до голяма степен е насочен другаде, откакто миналата година встъпи в длъжност като президент. Той се опитва да преориентира външната политика на САЩ към Азия, като същевременно мобилизира съюзниците си да накажат Русия за нахлуването й в Украйна.
Срещата на регионалните лидери се провежда в момент, когато няколко хиляди мигранти преминаха през южната част на Мексико - най-големият мигрантски керван от началото на годината - като местните власти все още не показват признаци, че ще се опитат да ги спрат.
Американските власти спират мигранти, пресичащи границата с Мексико, по-често, отколкото когато и да било от около две десетилетия насам. Съгласно правило от времето на пандемията, целящо да предотврати разпространението на КОВИД-19, много от тях биват експулсирани бързо, без да имат възможност да потърсят убежище.
Кристиан Салгадо от Хондурас се надявал да бъде третиран като кубинците, които е видял, когато е преминал нелегално със съпругата си и 5-годишния си син преди около месец, но американските власти го върнали обратно в мексиканския граничен град Пиедрас Неграс, без да му позволят да защити своя статут. Той си спомня как служител от граничните служби му казал: "Няма убежище за идващи от Хондурас".
Със съкращения