28 Ноември 2025петък00:06 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Eлена Йончева с призив към Лаура Кьовеши: “Гарантирайте независимостта на европейските прокурори при разследвания на случаи, в които са замесени лица на висши държавни длъжности. “

автор:Дума

visibility 6766

Елена Йончева, евродепутат от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент, продължава активно да търси решения на наболелия в ЕС проблем с борбата с корупцията и върховенството на закона.

Тази седмица тя продължи срещите си по линия на новата антикорупционна интергрупа на Европейския парламент, като участва в дебат с представители на гражданското общество на тема повишаване на прозрачността и установяване на ефективни механизми за разкриване и предотвратяване на конфликт на интереси. В рамките на срещата граждани споделиха притеснения относно актуалната ситуация с върховенството на закона в България и сериозното разминаване между това, което българските власти отчитат в Брюксел и това, което реално се случва в България. Евродепутатът пое ангажимент да продължи дискусиите с българските представители с цел намиране на дългосрочно решение.

Йончева проведе двустранна работна среща и с генералния директор на ОЛАФ – финландеца ВилеИтала. Двамата обсъдиха възможности за засилване на ефективността от работата на ОЛАФ по конкретни дела, в т.ч гарантиране на ефективно сътрудничество между ОЛАФ и Европейската прокуратура.

Днес Елена Йончева продължи дебата за бъдещото на Европейската прокуратура и с новия европейски главен прокурор – Лаура Кьовеши, в рамките на редовното заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент. Кьовеши сподели своите притеснения, че очакванията към работата на новата прокуратура са много високи, а същевременно не са й предоставени необходимите финансови и човешки ресурси. Въпреки че отказа да назове поименно конкретни държави-членки, Кьовеши посочи, че има забавяне в определянето на делегирани прокурори от отделни страни. И добави, че все по-често се наблюдава определяне на прокурори на половин работен ден, което ще възпрепятства работата на новата прокуратура, особено предвид факта на големия брой дела, по които се очаква да работи. Дори без все още да е стартирала официално своята дейност, прокуратурата вече е сезирана по над 3000 дела. Елена Йончева поздрави новия европейски главен прокурор за решителността й в борбата с корупцията и финансовите измами. Евродепутатътподчерта още важността на осигуряване на независимост на новите прокурори, особено предвид факта, че успехът на Европейската прокуратура до голяма степен ще зависи от сътрудничеството на националните власти. В допълнение Йончева поиска максимално бързо да се установят и канали за сътрудничество между новата прокуратура и Европол, като припомни, че това е изрично предвидено в европейското законодателство и ще има ключово значение за приоритизирането на борбата с корупцията.

Припомняме, че Европейската прокуратура се очаква да започне да функционира в края на 2020 г. и в момента текат процедурите по изграждане на необходимите човешки и административни ресурси, както и съставянето на мрежата от национални прокурори, с които ще си взаимодейства Европейската прокуратура.

Брюксел с критики към бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 223

България и Китай могат да си сътрудничат в автомобилния сектор

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 223

Спецов става единствен шеф на дружествата на "Лукойл" у нас

автор:Дума

visibility 793

/ брой: 223

Регистрацията на кладенците се отлага до 2039 г.

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 223

ЕП прие бюджета на ЕС за 2026 г.

автор:Дума

visibility 770

/ брой: 223

Скопие залага на Коридор 10 през Сърбия

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 223

Гарантите обсъждат новата фаза за примирието в Газа

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 223

Нелепости

автор:Александър Симов

visibility 757

/ брой: 223

Целият ми живот мина пред очите на всички

автор:Дума

visibility 779

/ брой: 223

Войната и съдбата на човека

автор:Николай Милчев

visibility 772

/ брой: 223

Ролята на онлайн медиите за атомизиране на обществото

автор:Искра Баева

visibility 780

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ