30 Април 2024вторник11:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Елена Йончева инициира дискусия в Европейския парламент относно състоянието на върховенството на закона в България

автор:Дума

visibility 1600

По настояване на Елена Йончева, евродепутат от Групата на Социалистите и Демократите, Европейският парламент ще проведе дискусия относно състоянието на върховенството на закона в България. Дискусията ще се проведе в рамките на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.

Също така Йончева, заедно с евродепутати от други държави подготвя писмо до Шарл Мишел, председател на Европейския съвет. В писмото изрично се споменава и България. Йончева настоява за ясни гаранции, че България ще се ангажира по-тясно с проблема с върховенството със закона и в контекста на текущите преговори по Многогодишната финансова рамка на Съюза.

Проблемите на България са в полезрението и на мониторинговата под-група по върховенство на закона, която провежда изслушвания и мисии на място в държавите, за които има съмнения за систематични проблеми по линия на върховенството на закона. Извън случаите на Унгария и Полша, за които има открита официална процедура по чл. 7, групата в момента следи ситуацията в Малта и Словакия, където имаше случаи на убити журналисти. Все по-често обаче в групата се обсъждат проблемите на България и очакванията са, че скоро страната ни също ще бъде обект на дискусии и изслушвания.

„Налице е зловещо погазване на върховенството на закона и ще настоявам за реакция от всички европейски институции“, коментира Йончева. „България в момента се намира на прага на изключително важен исторически момент. Ако гласът на хората не бъде чут, страната ни ще се отдалечи от европейската си перспектива и развитие, което ще е пагубно за поколения напред.“, допълни тя. „Когато преди година започнах да говоря тук, в Европейския парламент за това, което се случва в България, много хора бяха скептични към инициативите ми. Пътят до тук не беше лек, но да надигнеш глас е само началото. Вече с колегите говорим за конкретни решения. С колеги от Испания и Германия в момента работим и по текст на резолюция на ЕП относно ситуацията в България. Ако премиерът отказва да чуе българските граждани, ще говорят европейските институции. И този път Борисов нека не преекспонира първоначалните изказвания на приятелите си от ЕНП. Както показа опита с Унгария, при първоначалната подкрепа за политиката на Орбан, в последствие 190 делегати на ЕНП гласуваха за суспендиране на правата на партията ФИДЕС в ЕНП. Партията нямаше право да присъства на партийни срещи, отнето й беше правото на глас; не можеше да предлага кандидати за длъжности. Когато се пресекат определени граници, никой няма да иска да заложи името си, бранейки подобно отстъпление от основни европейски принципи.

Припомняме, че на 12.06.2020 г. Йончева внесе и писмен въпрос с висока приоритет, съгласно правилата на Европейския парламент, относно състоянието на демокрацията в България и нивото на корупция в страната. Питането е отправено до Европейската комисия и е подкрепено от водещи депутати от Германия, Франция, Португалия и Полша.

 

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 136

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 112

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 96

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 94

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ