17 Юли 2025четвъртък21:14 ч.

Елена Йончева: Българските власти избягаха от европейския дебат за върховенството на закона

автор:Дума

visibility 2291

Българските власти избягаха от европейския дебат за върховенството на закона. Това коментира Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, след като участва в интерпарламентарна дискусия по темата, организирана от европейската Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE). Целта на срещата беше да се обсъдят годишните доклади за върховенството на закона, които Европейската комисия представи в края на септември и ролята на парламентите в механизма за наблюдение. В дебатите се включиха представители на националните парламенти на държавите-членки, в това число - на Гърция, Кипър, Малта, Португалия, Германия, Франция, Белгия и др., както и еврокомисарят по правосъдие Дидие Рейндерс и министърът по европейските въпроси на Германия Михаел Рот.

 Въпреки че имаха покани, нито един български народен представител не участва в дискусията.

На въпроса какви незабавни мерки ще бъдат взети за България относно върховенството на закона, който Елена Йончева отправи към еврокомисаря Рейндерс, той напомни за процедурите по чл. 7 от Договора за ЕС, които вече са задействани срещу Унгария и Полша.

Елена Йончева отбеляза, че дни след доклада за България, Европейският парламент прие и специална резолюция за ситуацията в страната. Инициативата за документа, подкрепен от мнозинството в ЕП, беше на българският евродепутат от групата на социалистите и демократите. Тревожните констатации за състоянието на демокрацията, свободата на медиите и борбата с корупция по високите етажи на властта досега не са коментирани по същество от министър-председателя Бойко Борисов. „Журналистите в България дори нямат възможност да му зададат тези въпроси. Представяте ли си това да се случи в друга държава-членка?“, каза Йончева пред международния форум.

Притеснени сме от системните проблеми, заяви още Дидие Рейндерс, който припомни, че възможността да се задействат процедурите по чл. 7 съществува за всички държави в ЕС. Еврокомисарят планира до юни 2021 г. да посети всеки национален парламент, за да обсъди годишните доклади за върховенството на закона. Може би трябва да започне разискване на ситуацията държава по държава в европейската комисия LIBE, предложи той. Рейндерс подчерта и постигнатата договореност европейските средства за държавите-членки да зависят от спазването на върховенството на закона.

Пасивното поведение на българските власти, бягството им от дискусиите, ще има сериозни последствия за България, коментира след дебатът Елена Йончева. Тя обърна внимание на факта, че еврокомисарят Дидие Рейндерс, в отговор на въпрос, зададен от нея, направи връзка между ситуацията в България и започналите процедури срещу Унгария и Полша по чл. 7 от Договора за ЕС. В резултат двете държави могат да бъдат лишени от правото на глас в Съвета на ЕС и Европейския съвет.

 За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ