17 Юли 2025четвъртък09:24 ч.

Експертното шистомълчание

/ брой: 159

автор:Георги Георгиев

visibility 1475

Преди време министър Трайчо Трайков каза, че очаква "брутални и кървави удари", т.е. "мръсна битка" около темата за добива на шистов газ от компанията "Шеврон" в България. Само Трайков си знае какво е имал предвид, но че добивът на шистов газ е мръсна работа, вече го изпитаха на гърба си десетки хиляди хора в САЩ. Документираните истории за горящи чешми, кладенци, замърсена вода, негодна земя, умрели животни и увредено човешко здраве идват предимно от земята отвъд Океана. И ако министър Трайков разбира под "брутални и кървави удари" това, че някои български медии съобщават какво вече се е случило в САЩ, за да предупредят какво може да стане и в България, то това си е негов личен морален проблем.
Явно обаче кабинетът е решил да мине в атака, защото от няколко седмици насам разни експерти дават като изоглавени пресконференции, на които обясняват как всичко около евентуалния добив на шистов газ в България е ОК. И прокарват под сурдинка тезата, че приказките за тежки екологични последствия в най-добрия случай идват от неосведомени хора с нисък праг на тревожност, а в най-лошия са дело на "дългата ръка" на Москва. Така и вчера експертите Христо Казанджиев, Димитър Иванов, Илиян Василев, Иван Хиновски и проф. Васил Балинов се изказаха колко полезен ще бъде за България добивът на шистов газ, как ще свали цените и т.н., и т.н.
Според Казанджиев "Газпром" стои в дъното на кампанията срещу шистите, защото щял да понесе загуби. И, разбира се, всички са единодушни, че няма никакви опасности. Казанджиев дори каза, че нямало да бъде засегната земеделска земя, защото, внимание! - "проучванията се извършват дълбоко под земята". Господинът явно смята, че насреща си има идиоти.
Експертът Казанджиев много удобно премълчава вече добре известни факти около добива на шистов газ, които доведоха до масови протести в САЩ, Канада и Европа. Премълчава се например броят на сондите, които ще работят, може би, в шистовото поле. По някои оценки в Добруджа ще има над 20 000 сонди. Това са 20 000 участъка, които ще бъдат негодни за земеделска употреба. Но освен това, поне в САЩ, тези сонди са свързани помежду си с технологични пътища. Трудно е да се пресметне цялата територия, която ще бъде засегната, но е безотговорно да се твърди, че няма да бъде засегната земеделска земя.
Другият въпрос, по който експертите удобно мълчат, е: Защо в САЩ има протести срещу добива на шистов газ заради замърсена питейна вода? Кажете бе, господа? Ако няма никакви проблеми, защо хората се надигат? Или "Газпром" е платил и на тях? Защо вече има забрани за добив на шистов газ в САЩ? Тези решения са взети от американски експерти и политици. И на тях ли е платил "Газпром"? Същото и в Канада. Същото и във Франция, където парламентът гласува против добива на шистов газ. И на френските депутати ли е платил "Газпром"? Или те са по-големи будали от нас и не знаят каква "златна кокошка" изпускат? Или просто не могат да ги командорят разни посланици с мераци за генерал-губернатори, а?

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1326

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1176

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1320

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ