02 Юни 2024неделя03:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Икономика Как ще се развива Русия след кризата

Експертите предлагат нов облик през 2020 г.

Експертите започнаха нова мащабна работа над вариантите за дългосрочно развитие на Русия. Започнаха първите публични дискусии.

/ брой: 56

visibility 44

Елена Кукол   


Поводът е писмото от ректорите на Висшата школа по икономика Ярослав Кузминов и на Академията по народно стопанство Владимир Мау, написано в края на месец декември. В обръщение към премиера Владимир Путин те предлагат със силите на експертната общност да се определят главните кръстопътища, през които страната предстои да премине в близките десет години, и да се набележат начините за изход от тях. Премиерът прие предложението. Вече е сформирана експертна група от 21 души, в центъра на вниманието на които ще бъдат практически всички проблеми на развитието на руската икономика - от бюджетната политика до местното самоуправление, пазара на труда, въпросите на здравеопазването и проблемите на околната среда. Към работата ще бъдат привлечени и чуждестранни специалисти. В края на годината експертите трябва да представят на правителството заключителен доклад, казва Кузминов.
Следва да отбележим, че в навечерието на кризата правителството прие Концепция за дългосрочно развитие на страната до 2020 година, изготвена от Министерството на икономическото развитие. В документа бяха поставени амбициозни цели – достигане на глобално лидерство, развитие по иновационни модели, увеличение частта на средната класа до 50 процента и няколкократно увеличение производителността на труда. Но работата над концепцията се водеше при съвсем различни условия - икономиката всяка година бележеше ръст с по 6-8 процентов, а бюджетът беше с излишък. Кризата коренно промени тази ситуация. Държавните средства намаляха, а осигурителните задължения си останаха същите.
Освен това, от една страна кризата създаде принципно нова ситуация за руската и световната икономика, а от друга - в нито една страна не изигра почистваща роля, макар точно на това да се надяваха много икономисти. Неефективните предприятия не бяха закрити, запазиха се старите технологии. Всички страни, включително и Русия, бяха обхванати от пожара на бюджетните пари; проблемните бяха разсрочени, но това не означава, че бяха успели да се избавят от тях. В дългосрочен план това може да създаде нови усложнения. В Русия всичко това още повече се задълбочава от факта, че не бяха доведени до край структурните реформи, а неблагоприятният бизнес климат предизвика критики от страна на бизнеса. В такава обстановка управляващите трудно могат да постигнат компромис с бизнеса и съгласие в обществото.
Като цяло, експертите трябва да предложат как да се развива Русия след кризата, как да се намери ниша в международното разделение на труда и, може би най-сложният въпрос: как да се съчетаят целите на модернизацията с решаването на социалните проблеми. За партньорите в БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай), между другото, тези проблеми могат да бъдат решени по-просто - те могат да поддържат икономиката с пари за сметка на неизразходваните за пенсии, образование и здравеопазване.
Още не е известно как точно ще бъдат решени всички тези проблеми. При това за повечето работни групи стои задачата да дадат няколко варианта на развитие на събитията и да ги оценят от гледна точка на наличните ресурси, уточнява Кузминов.
Експертите отбелязват, че икономиката на Русия показва редица положителни моменти, които говорят за това, че страната излиза от суровинните релси. Промишленото производство през изминалата година изпреварваше по темпове реалния БВП – нещо, което не е било от 2005 г. насам. Основната причина за високите темпове на възстановяване е държавната подкрепа и създаването с нейна помощ на база за частни инвестиции. За тази година правителството отделя за модернизация на икономиката 1,6 трилиона рубли.


 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ