17 Юли 2025четвъртък10:43 ч.

Експерти: Няма условия за газов хъб у нас

/ брой: 208

автор:Дума

visibility 748

Шансовете пред бъдещия газов хъб "Балкан" в България не са големи, защото регионалният пазар и потребление са малки, липсва добра свързаност с европейските държави, доставчиците и търговците на газ са малко на брой, а най-големият от тях - "Газпром" - предпочита дългосрочните договори за балканските страни. Около това мнение се обединиха Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество и Димитър Бечев, директор на Института за европейски политики, по време на вчерашната конференция за газовата диверсификация в България. Участниците освен това изразиха съмнения, че финансово-икономическият модел на "Балкански поток" - продължението на "Турски поток" у нас към Сърбия, ще оправдае очакванията на правителството в геополитически план. 

Бъдещият газов хъб на Балканите трудно ще намери нови клиенти в региона, смята Димитър Бечев. По думите му газовото потребление в Западните Балкани е едва 2 млрд. куб. м годишно, а в държавите липсват бизнес интереси и средства за изграждане на газови връзки, без които  няма как да се реализира концепцията за газоразпределителен център в България. Пламен Димитров припомни, че за да е ликвиден, газовият хъб и платформата за търговия с газ трябва да имат много различни доставчици и търговци. В региона обаче тези играчи са малко, най-същественият от тях - руският "Газпром" е показал, че предпочита да работи с дългосрочни договори, а не на спотови цени, каквато практика започва да развива газовият монополист в Западна Европа.

Все още обаче реализацията на идеята за хъба "Балкан" е в много начална фаза и засега тя е свързана с ударното строителство на продължението на "Турски поток" у нас, тъй като според сключените в началото на 2019 г. договори с руската "Газпром" за капацитета на това трасе част от внасяните количества по него ще остават за реализация на газовата борса на хъба "Балкан". Димитър Бечев коментира, че "Газпром" няма интерес да извършва търговия у нас. "България е важна за "Газпром" като транзитьор, не като потребител. 5:1 е съотношението на транзитираните през българска територия количества руски газ и потребените в страната и България ще е трайно в плановете на "Газпром" като транзитьор и само от България зависи как ще оползотвори това, спазвайки европейските правила". Бечев препоръча на на българските управляващи да вземат пример от Турция, която макар да работи с Русия за реализацията на газопроводите на "Газпром", намалява зависимостта си руския газов внос. Той е спаднал от 48 на сто дял при газовите доставки за южната ни съседка до 34 на сто в края на първото полугодие на 2019 г.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1210

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1502

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1475

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1333

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1462

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ