16 Ноември 2025неделя11:03 ч.

Палитра

Експериментът в творбите на Гергана Николова

Изборът на цветове и противопоставянето между светлина и мрак ни въвличат в пътешествие

/ брой: 49

автор:Надежда Ушева

visibility 2938

Галерия-книжарница "София прес" представя самостоятелната изложба "Schein" на художничката Гергана Николова. До 27 март тя показва нова серия от творби, създадени през последната година. Събитието се осъществява със съдействието на Съюзa на българските художници и с подкрепата на галерия-книжарница "София прес".

Централно място в творбите заема експериментът - като част от работния процес, но и като отправна точка за комуникация със зрителя чрез неговите интуитивни търсения. Накъсаните образи, изборът на цветове и противопоставянето между светлина и мрак въвличат аудиторията в пътешествие през призмата на нашите собствени интерпретации. Това дава възможност да отидем отвъд външната форма на изображението и да се потопим в света на произведенията от серията "Schein".

Идеята за заглавието художничката открива в немското списание за философия "Hohe Luft Magazin": "Понятието "Schein" (блясък, проява, илюзия) е било познато още на древните гърци; за тях то е означавало сияние, престиж и слава, но също и нещо, което се проявява. От една страна, означава откритост - нещо, което се показва, от друга - фалшиво-измамен блясък, който заменя истинската реалност. При древните гърци понятието е било свързано с превръщащото се и отминаващото, с нестабилното и мимолетното." Статия "Im Schein liegt die Wahrheit" ("Истината се крие в блясъка/илюзията"), "Hohe Luft Magazin", брой 6/2018, серия: Die Weisheit der Emotionen - AngstLust! (Мъдростта на емоциите - СтрахЖелание!). 

Куратор на изложбата е Стела Каменова. Гергана Николова е родена през 1991 г. Завършила е Националната художествена академия, специалност живопис (бакалавър и магистър) при проф. Божидар Бояджиев.

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 18443

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 16296

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 16233

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 15148

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 16098

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 17993

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 16258

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 12782

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 10266

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 16968

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 17581

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 15331

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ